Podatki 2023 – od kiedy można składać PIT?

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rząd oraz sejmy przyjęli obniżkę podatku PIT

Zmiana w podatku PIT / Fot. Twitter

Miliony Polaków przygotowuje się do wypełniania corocznego obowiązku. Podatki za 2023 r. oraz kiedy można składać PIT - takie pytania nurtują obywateli.
  • Podatki za 2023 r. oraz kiedy można składać PIT – takie pytania nurtują obywateli.
  • Strona rządowa i wielu ekspertów wychodzi Polakom na pomoc, by ci mogli dobrze rozliczyć się z fiskusem.
  • Deklaracje podatkowe zostaną udostępnione do wglądu dopiero dnia 15 lutego 2023 r.
  • Zobacz także: Wakacje kredytowe. Rząd rozważa przedłużenie ulgi

Miliony Polaków przygotowuje się do wypełniania corocznego obowiązku. Podatki za 2023 r. oraz kiedy można składać PIT – takie pytania nurtują obywateli. Strona rządowa i wielu ekspertów wychodzi Polakom na pomoc, by ci mogli dobrze rozliczyć się z fiskusem.

Kluczowym elementem niezbędnym do dokonania rozliczenia PIT za 2022 rok jest uzyskanie kompletu druków PIT-11. Pracownik musi otrzymać informację o uzyskanych w 2022 roku przychodach (dochodach) od każdego pracodawcy z osobna. Oznacza to, że każdy pracodawca, który wypłacał pracownikowi wynagrodzenie w 2022 roku zobowiązany jest do wystawienia druku PIT-11.

Wszystkie druki PIT-11 należy ująć w zbiorczym rozliczeniu podatkowym składanym przez pracownika np. PIT-37. Pominięcie choćby jednego druku PIT-11, będzie skutkowało złożeniem błędnego zeznania podatkowego, który podatnik zobowiązany będzie w przyszłości skorygować.

Podatki 2023 – od kiedy można składać PIT?

Podatnicy chcący rozliczyć się z fiskusem drogą elektroniczną za pośrednictwem rządowej usługi Twój e-PIT muszą poczekać do lutego. Wyjściem z sytuacji dla podatników, którzy nie lubią zwlekać z wysyłką PIT, jest skorzystanie z komercyjnego programu do rozliczeń rocznych jak np. program e-pity.

W 2023 roku podatnicy nadal będą mogli rozliczyć PIT w rządowej usłudze Twój e-PIT. Wstępnie wypełnione przez Ministerstwo Finansów deklaracje podatkowe zostaną jednak udostępnione do wglądu dopiero dnia 15 lutego 2023 r.

Czytaj więcej: Facebook znosi bana na konto Trumpa. Kuriozalne tłumaczenia Meta

Kiedy zwrot podatku?

Rozliczając PIT za 2022 rok warto pamiętać, że nawet w przypadku szybkiego rozliczenia PIT nie zawsze uzyskamy szybki zwrotu podatku. Nawet szybka wysyłka rozliczenia PIT-37 czy PIT-36 w styczniu, czy na początku lutego 2023 r. nie zmienia faktu, iż termin zwrotu liczony będzie od 15 lutego 2023 r. Podatnicy poczekają zatem do 45 dni na zwrot podatku, licząc od dnia 15 lutego lub dnia złożenia elektronicznej deklaracji PIT (po dniu 15 lutym) .

Brak opodatkowania najmu prywatnego na zasadach ogólnych

Od 2023 r. zmienią się zasady opodatkowania wynajmu mieszkań poza działalnością gospodarczą.

Osoby, które uzyskują przychody z tytułu najmu prywatnego, nie będą mogły opodatkować tych przychodów na zasadach ogólnych – według skali podatkowej. Jedyną dostępną dla nich formą opodatkowania będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Oznacza to, że przychody z tytułu najmu prywatnego będą opodatkowane stawką 8,5% przychodu albo 12,5% od nadwyżki przychodu ponad 100 tys. zł.

Podatnicy nie będą już mieli możliwości pomniejszania uzyskiwanych przychody o koszty związane z wynajmowanymi mieszkaniami. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie przewiduje możliwości odliczania na przykład wydatków na remonty, odpisów amortyzacyjnych czy odsetek od kredytu hipotecznego.

Brak amortyzowania lokali mieszkalnych

Podatnicy, którzy wynajmują lokale mieszkalne w ramach działalności gospodarczej, od 2023 r. nie będą mogli amortyzować tych lokali i zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych.

Wyłączenie prawa do amortyzowania obejmuje budynki mieszkalne, lokale mieszkalne, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Czytaj więcej: Badania nad nową szczepionką Pfizera. Naukowcy szukają związku z udarami mózgu

Nowa skala podatkowa i wyższa kwota wolna od podatku

W 2023 r. będzie obowiązywać skala podatkowa wprowadzona w trakcie 2022 r. i mająca zastosowanie także do dochodów osiągniętych w tym roku.

Stawka podatku w pierwszym progu podatkowym będzie wynosić 12% do kwoty 120 tys. zł i 32% od nadwyżki ponad 120 tys. zł. Kwota wolna od podatku będzie wynosić 30 tys. zł – tak jak w 2022 r.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

biznes.gov.pl, pit.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY