Wakacje kredytowe. Rząd rozważa przedłużenie ulgi

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Niewykluczone, że wakacje kredytowe zostaną przedłużone. Rząd na razie nie prowadzi prac w tym kierunku, ale monitoruje sytuację na rynku kredytowym.
  • Rzecznik rządu Piotr Muller, powiedział, że rozpatrywane jest zastosowanie różnych instrumentów w perspektywie każdego kwartału.
  • Wyjaśnił, że przyszłe decyzje ws. wakacji kredytowych będą podejmowane w zależności od stóp procentowych.
  • Wydłużenie wakacji kredytowych na 2024 r. zdaniem części analityków będzie potrzebne.
  • Zobacz także: Badania nad nową szczepionką Pfizera. Naukowcy szukają związku z udarami mózgu

Rzecznik rządu Piotr Muller, powiedział, że rozpatrywane jest zastosowanie różnych instrumentów w perspektywie każdego kwartału. Jak podkreślił na razie nie planuje się wprowadzenie nowych rozwiązań.

Wyjaśnił, że przyszłe decyzje będą podejmowane w zależności od stóp procentowych. Więcej informacji w tym temacie należy spodziewać się w połowie roku.

Jeżeliby okazało się, że stopy procentowe pójdą mocno w dół, to być może takie działanie po prostu nie będzie potrzebne. Natomiast patrzymy też na sytuację kredytobiorców – poza kredytami hipotecznymi – bo też na tym rynku należy patrzeć, jak wygląda spłacalność, zwiększenie zadłużenia, więc te potencjalne instrumenty pomocy należy rozważać wobec innych grup czy przedsiębiorstw. Zawsze – tak jak od samego początku mówiliśmy – różne instrumenty, jak obniżony VAT, rozpatrujemy w perspektywie każdego kwartału i wtedy podejmujemy decyzję. Tak samo będziemy podejmować decyzję niezależnie od tego, jakie będą stopy procentowe. Tak samo to jest zależne od sytuacji międzynarodowej i nikt w tej chwili nie wie, jakie będą stopy procentowe, bo nikt nie wie, jak będzie wyglądała sytuacja międzynarodowa. Decyzje będziemy podejmować w połowie roku

– powiedział rzecznik rządu Piotr Muller.

Czytaj więcej: Zielony Ład. Katastrofalne skutki “zielonej” polityki UE

Wydłużenie wakacji kredytowych

Wydłużenie wakacji kredytowych na 2024 r. zdaniem części analityków będzie potrzebne, gdyż stopy procentowe, jeśli nawet spadną to nieznacznie i dopiero pod koniec bieżącego roku. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się banki, które ponoszą koszty.

Według rządowych danych, na koniec grudnia 2022 roku wakacjami kredytowymi objętych zostało ponad 1 mln kredytów o łącznej wartości 262,5 mld złotych. To 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 proc. ich łącznej wartości.

W tym roku można skorzystać z odroczenia płatności czterech rat, po jednej w każdym kwartale. Z rozwiązania mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY