Badania nad nową szczepionką Pfizera. Naukowcy szukają związku z udarami mózgu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Spencer Davis/Unsplash

Amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób podaje niepokojące wyniki badań dot. szczepionki na COVID-19. Dane sugerują, że u seniorów zaszczepionych biwalentną szczepionką Pfizera stwierdzono więcej przypadków udaru mózgu.

Dane dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób sugerują, że u seniorów zaszczepionych biwalentną szczepionką Pfizera stwierdzono więcej przypadków udaru mózgu.

Chodzi o dwuskładnikową szczepionkę koncernu Pfizer i niemieckiej firmy BioNTech wyprodukowanej w technologii mRNA. Miała ona chronić lepiej przed nowymi odmianami wirusa SARS-COV-2. Była ona stosowana jako tzw. booster, czyli dawka przypominająca, podawana po pierwszym szczepieniu.

Z wstępnych danych CDC wynika, że w grupie osób w wieku co najmniej 65 lat zaszczepionych dwuskładnikową szczepionką Pfizera w okresie 21 dni po jej podaniu stwierdzono więcej przypadków niedokrwiennego udaru mózgu.

Jak na razie stwierdzono jedynie, że zachorowań u ludzi starszych jest więcej niż u w grupie osób w wieku 22-44 lat również zaszczepionych tym samym preparatem. U seniorów częściej występują udary mózgu, podobnie jak inne schorzenia, aniżeli u osób w średnim wieku i młodszych.

Czytaj więcej: Austria domaga się ostrzejszej polityki migracyjnej UE, łatwiejszych deportacji

Udary mózgu po boosterze

Pfizer wraz z firmą BioNTech zapewniają w opublikowanym oświadczeniu, że wiedzą o doniesieniach sugerujących potencjalne występowanie udarów mózgu po podaniu szczepionki dwuskładnikowej przeciwko COVID-19 wśród osób w wieku co najmniej 65 lat. Jak narazie, eksperci wykluczają powiązanie ze schorzeniami.

Z danych przedstawionych przez CDC wynika, że wśród 550 tys. osób w wieku co najmniej 65 lat, które zaszczepiono preparatem dwuskładnikowym Pfizera, udar mózgu w okresie trzech tygodniu po jego podaniu stwierdzono u 130 osób. Warto jednak zaznaczyć, że nie dochodziło tutaj do przypadków zgonu.

FDA zawraca uwagę, że jeśli chodzi o podobną szczepionkę w technologii mRNA innej amerykańskiej firmy Moderna nie zauważono wzrostu przypadków udarów mózgu po zaszczepieniu. Wymaga to dalszych badań, jednak rekomendacje dotyczące tych szczepień nie zostają zmienione

– informuje amerykańska Agencja Żywności i Leków.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY