ETPC w Hadze. Trybunał zajmie się skargą Holandii

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
ETPC zajmie się sprawą katastrofy samolotu

ETPC w Hadze / Fot. WikimediaCommons

Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił w środę po południu, że zajmie się skargą złożoną przez Holandię na Rosję w sprawie zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines w 2014 r.
  • W środę Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił, że zajmie się holenderska skargą.
  • Dotyczy ona zestrzelenia nad Ukrainą samolotu Malaysia Airlines z 2014 r.
  • Już wcześniej Rosja zaprzeczyła wszelkim zarzutom o zestrzeleniu cywilnej maszyny.
  • W listopadzie ubiegłego roku sąd w Hadze skazał zaocznie w procesie karnym dotyczącym zestrzelenia samolotu dwóch Rosjan.
  • Zobacz także: Koronacja króla Karola III. Media zastanawiają się nad obecnością księcia Harrego

W środę Europejski Trybunał Praw Człowieka w Hadze oznajmił, że zajmie się skargą złożoną przez władze Holandii przeciwko Rosji. Chodzi o sprawę zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines w 2014 r. nad terytorium Ukrainy. Ponadto trybunał zajmie się indywidualnymi skargami krewnych ofiar.

Sama skarga została złożona już w 2020 r. Od tego czasu Rosja kategorycznie odrzuca wszelkie zarzuty o udział w zestrzeleniu cywilnej maszyny.

Czytaj więcej: Afganistan. Z powodu mrozów zmarło ponad 150 osób

Katastrofa malezyjskiego samolotu

17 lipca 2014 r. Boeing 777 linii Malaysia Airlines, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk. Należy przypomnieć, że w katastrofie zginęło 283 pasażerów oraz 15 członków załogi.

W listopadzie ubiegłego roku sąd w Hadze skazał zaocznie w procesie karnym dotyczącym zestrzelenia samolotu dwóch Rosjan tj. Siergieja Dubinskiego i Igora Girkina oraz Ukraińca Leonida Charczenkę na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Holenderski sąd stwierdził, że nie ma wątpliwości, iż samolot został zestrzelony przy użyciu rosyjskiego pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk oraz wskazywał na bliskie związki skazanych z Rosją.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY