Prof. Nowak: Romuald Traugutt to wzór nieugiętości [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prof. Jerzy Robert Nowak

Prof. Jerzy Robert Nowak / Fot. Media Narodowe

"Cieszę się, że te uroczystości ponownie cementują związki Polaków, Litwinów, Ukraińców i białoruskiej opozycji - narodów, które walczyły przeciw caratowi" - mówił w Dniu na żywo w MN profesor Jerzy Robert Nowak, historyk i autor książek.

Wspaniali dowódcy powstania styczniowego

“Jestem od młodości zwolennikiem orientacji pro powstańczej, walczyłem z różnymi oportunistami negującymi sens powstań, a powstanie styczniowe było najpiękniejszym ze wszystkich. Mimo, że było walką przeważającym siłom carskim trwało, odnosiło zwycięstwa. Wspaniali generałowie jak Hauke – Bosak, dowódcy jak Sierakowski i przede wszystkim Romuald Traugutt, który dawał wzór nieugiętości” – mówił prof. Nowak.

Co spowodowało wybuch powstania?

“Przed wszystkim opóźnianie reform przez rząd carski. Gdyby na początku lat 60 poszedł na postulaty, realizację reform, to nie byłoby powstania. Car w czasie wizyty w Polsce do przedstawicieli Polaków powiedział – żadnych reform. Mieliśmy targowiczanina – margrabiego Wielopolskiego, bardzo inteligentnego polityka, który nie potrafił iść razem z narodem, i który organizował brankę do wojsk carskich, co spowodowało wybuch powstania” – dodawał historyk.

Wspólna historia

“Bardzo się cieszę, że 160. rocznica powstania została tak godnie uczczona przez władze polskie. Bardzo się cieszę, że nadano taki charakter tym obchodom. Trzeba dodać te , że jest to w czasie walki o wolność Ukrainy i przypomnę, że wśród powstańców wyróżnił się ukraiński oficer w armii carskiej Andrij Potiebia, który najpierw dokonał nieudanego zamachu na namiestnika carskiego, a potem zginął w Bitwie pod Pieskową Skałą. Jest on jednym ze wspólnych bohaterów naszych walk. Cieszę się, że te uroczystości ponownie cementują związki Polaków, Litwinów, Ukraińców i białoruskiej opozycji – narodów, które walczyły przeciw caratowi” – dodawał gość MN.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY