Przez sybir na emigracje – losy Karoliny Kaczorowskiej, żony ostatniego prezydenta na uchodźstwie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Okładka książki „Karolina Kaczorowska. Pierwsza Dama Emigracji” autorstwa Iwony Walentynowicz.

Okładka książki „Karolina Kaczorowska. Pierwsza Dama Emigracji” autorstwa Iwony Walentynowicz. / Fot. Wydawca

W losach wielu naszych rodaków jak w kalejdoskopie skupiają się losy Polski i Polaków. Przykładem tego są dzieje żony ostatniego prezydenta Polski na uchodźstwie, które możemy poznać dzięki wydawnictwu Bellona, które opublikowało pracę „Karolina Kaczorowska. Pierwsza Dama Emigracji” autorstwa Iwony Walentynowicz.

Polski życiorys

Zdaniem wydawnictwa Bellona „bohaterka tej książki należy do pokolenia, które nazywano straconym pokoleniem Kolumbów. Ale ona, w przeciwieństwie do tylu innych, może uznać się za osobę spełnioną, o życiorysie niebanalnym, naznaczonym troską o dobro najważniejsze – ojczyznę. Karolina z rodziny Mariampolskich pochodzi z Kresów. W dramatycznych okolicznościach została, jak wielu innych Polaków, zesłana na Syberię. Wraz z innymi przez Rosję, Iran, Indie trafiła do Afryki i dopiero tam jej los odmienił się na lepszy. Dziś, po latach, opowiedziała o swych przeżyciach, by nie odeszły w zapomnienie. Opowieść kończy w tym momencie, gdy spotkała swego przyszłego męża – ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego”.

Ofiara sowieckich deportacji

W biogramie Karoliny Kaczorowskiej opublikowanym na stronie Dzieje pl można przeczytać, że „Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska urodziła się 26 września 1930 r. w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). Po zajęciu przez wojska sowieckie wschodniej części II RP, została w 1940 r. wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Związek Sowiecki opuściła wraz z Armią Andersa, której żołnierzami byli jej ojciec, brat i przyszły mąż Ryszard Kaczorowski.    Podobnie jak wiele polskich dzieci poprzez Iran trafiła do Ugandy, do obozu dla polskich uchodźców w osadzie Koja, gdzie uczęszczała do polskiej szkoły. Pozostała tam do 1948 r. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii ukończyła studia na Uniwersytecie w Londynie. Pracowała następnie jako nauczycielka, poświęciła się również działalności w harcerstwie polskim na uchodźstwie i przy tej okazji poznała przyszłego męża, za którego wyszła za mąż w 1952 r. Mieli dwoje dzieci: Alicję i Jadwigę Jagodę, doczekali się również pięciorga wnuków. U boku męża aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym polskiej emigracji, zaangażowana była m.in. w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. 19 lipca 1989 r., w momencie, gdy Ryszard Kaczorowski objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą na Uchodźstwie”.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY