Poznaj dzieje Habsburgów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Dzieje rodu Habsburgów to część naszej europejskiej historii (a w konsekwencji i naszej polskiej historii), Doskonałą okazją do poznania dziejów tego rodu jest wydana przez Bellonę praca „Habsburgowie” autorstwa Martyna Rady (profesora historii Europy Środkowej w School of Slavonic and East European Studies na University College London).

Globalna monarchia

Według Wikipedii „granice ziem należących do austriackich Habsburgów […]: ziemie dziedziczne Habsburgów (Arcyksięstwo Austriackie, Księstwo Karyntii, Księstwo Styrii, Księstwo Krainy, Gorycja i Gradiyska, Triest oraz rozliczne ziemię w Szwabii i Alzacji), kraje Korony św. Wacława (Królestwo Czech, Margrabstwo Moraw, margrabstwo Dolnych i Górnych Łużyc do 1635, Śląsk w większości utracony w latach 1740–1742, kraje Korony św. Stefana (zachodnia część Królewskich Węgier, do której przyłączono część środkową – Osmańskie Węgry – w 1699 roku, Księstwo Siedmiogrodu od 1699; królestwo Chorwacji i Slawonii od 1699), od końca wojny o sukcesję hiszpańską w 1713 (Niderlandy Austriackie do 1792, Księstwo Mediolanu do 1797, Królestwo Neapolu do 1735, Królestwo Sardynii do 1720, Królestwo Sycylii 1720–1735), ziemie odebrane Imperium Osmańskiemu (Banat od 1718, Królestwo Serbii 1718–1739, zachodnia część Wołoszczyzny 1718–1739), Księstwo Parmy 1735–1748, Królestwo Galicji i Lodomerii od 1772, Nowa Galicja od 1795, Bukowina od 1774, część ziem zlikwidowanej Republiki Weneckiej w tym Istria i Dalmacja od 1797.

Dyplomacja, nie podbój

Jak Przypomina wydawca pracy „Habsburgowie zaliczali się do najważniejszych dynastii Europy, byli pierwszymi władcami, których posiadłości obejmowały cały świat. Osiągnęli wielkość dzięki szczęściu i sile. Rządzili nieprzerwanie Świętym Cesarstwem Rzymskim po 1273 roku i niemal bez przerwy od 1438 aż do upadku cesarstwa w 1806 roku. Wczesne dzieje rodu przypominają dreszczowce, w których fakty mieszają się ze spekulacjami, sięgają bowiem V wieku naszej ery i prowadzą przez tajemniczą alzacką rodzinę Etichonidów do francuskich Merowingów, których mitycznym protoplastą był Kwinotaur, czyli byk z pięcioma rogami. W XIII wieku Habsburgowie uzyskali znaczne obszary w Europie Środkowej, odpowiadające z grubsza terytorium dzisiejszej Austrii i Słowenii. Następnie, w okresie zaledwie pół wieku, poczynając od lat siedemdziesiątych XV wieku, posiadłości Habsburgów znacznie się powiększyły – aby objąć Niderlandy, Hiszpanię, Czechy, Węgry i większą część dzisiejszych Włoch. Najcenniejszą zdobyczą stanowiła Hiszpania, ponieważ wraz z nią przyszedł Nowy Świat i przedsięwzięcia kolonialne obejmujące Ocean Spokojny i Azję. Posiadłości Habsburgów były pierwszym imperium, nad którym nigdy nie zachodziło słońce”.

W swojej recenzji na portalu Histmag Michał Gadziński, pisząc o wydanej przez Bellonę pracy, stwierdził, że „charakterystyczną cechą polityki Habsburgów było to, że kolejne ziemie obejmowali we władanie nie wskutek podbojów zbrojnych, a mariaży i układów dynastycznych”.

Wartościowa lektura

Zdaniem Michała Gadzińskiego „Habsburgowie” Martyna Rady’ego „to ujęcie wybitnie syntetyczne, skierowane do czytelnika pragnącego poznać szerszy obraz i nie do końca zaprzątać sobie głowę mnóstwem detali […]. Tok narracji jest jasny, zrozumiały, wciągający, a nawet odznaczający się poczuciem humoru. […] Otrzymujemy indeks osobowy, wewnątrz książki znajduje się kilka map oraz ilustracje czarno-białe, jak również wkładki z ilustracjami barwnymi. […] Jeśli ktoś jest zainteresowany historią dynastii Habsburgów oraz krajów, nad którymi panowała albo lubi poznawać historię przez pryzmat losów koronowanych rodów, zdecydowanie jest to pozycja dla niego”.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY