Rosjanie ogłosili zdobycie Sołedara. Ukraińcy zaprzeczają

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter

Ministerstwo obrony Rosji wydało oficjalne oświadczenie o zdobyciu miasta Soledar w obwodzie donieckim. Resort obrony Ukrainy tego nie potwierdza, twierdząc, że w mieście trwają ciężkie walki.
  • Ministerstwo obrony Rosji wydało oficjalne oświadczenie o zdobyciu miasta Soledar w obwodzie donieckim.
  • Analitycy z Instytutu Studiów Wschodnich twierdzą, że Rosjanie zajęli większość miasta.
  • Z kolei Ukraińcy podkreślają, że nadal trwają intensywne walki.
  • Zobacz także: ONZ rozpacza nad umieralnością wśród dzieci. Z pewnym wyjątkiem

Rosjanie twierdzą, że zdobycie Sołedaru było możliwe dzięki nieustannemu atakowi ogniowemu na przeciwnika przez samoloty, siły rakietowe i artylerię. Podano również, że podczas zdobywania miasta rosyjskie jednostki powietrznodesantowe wykonały tajny manewr, zaatakowały pozycje sił Kijowa, zablokowały miasto od strony północnej i południowej. Rosjanie wierzą, że kontrolując Sołedar, będą w stanie wyprzeć ukraińskich obrońców z Bachmutu.

Czytaj więcej: Były łotewski poseł: Europa jest rozbrojona

Analiza amerykańskich ekspertów

Według amerykańskich ekspertów, zdjęcia i filmy opublikowane 11 i 12 stycznia wskazują, że wojska rosyjskie prawdopodobnie kontrolują większość, jeśli nie całość, Sołedaru i prawdopodobnie wyparły siły ukraińskie z zachodniego krańca miasta.

Wszystkie dostępne dowody wskazują, że siły ukraińskie nie wspierają już zorganizowanej obrony w Sołedarze

– podkreślają amerykańscy analitycy.

Jednocześnie zwracają uwagę, że rosyjskie ministerstwo obrony w momencie publikacji raportu nie ogłosiło zdobycia Sołedaru, ale rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pogratulował wojskom rosyjskim udanej ofensywy.

W ocenie ISW, oświadczenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego z 12 stycznia, że siły ukraińskie utrzymują pozycje w Sołedarze, może odnosić się do pozycji obronnych w pobliżu miasta, ale nie w nim. Eksperci z USA uważają, że prawdopodobne zdobycie Sołedaru nie jest istotnym operacyjnie rozwinięciem sytuacji i raczej nie zapowiada okrążenia Bachmutu przez wojska rosyjskie w najbliższej przyszłości. Strona ukraińska twierdzi, że walki w Sołedarze wciąż trwają.

Noc w Sołedarze była gorąca, walki trwały. Nieprzyjaciel rzucił prawie wszystkie główne siły na kierunek doniecki i utrzymuje wysoką intensywność ofensywy. Nasi bojownicy odważnie starają się utrzymać obronę

– przekazała wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

magnapolonia.org

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY