Były łotewski poseł: Europa jest rozbrojona

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Jan Bodakowski

Kraje NATO od upadku ZSRR i zakończenia zimnej wojny dość luźno podeszły do kwestii militarnych, skupiając się na kampaniach rozbrojeniowych, dlatego Europa byłaby nieprzygotowana do wojny, powiedział ekspert ds. polityki zagranicznej i wieloletni członek komisji spraw zagranicznych łotewskiej Saeimy, Atis Lejins.

“Niemcom, i szeroko całej Europie brakuje amunicji. Po upadku ZSRR i zakończeniu zimnej wojny Europa rozpoczęła szeroką kampanię rozbrojeniową i zapadła w głęboki sen w związku z ewentualną wojną na kontynencie. Trzeba przyznać, że Europa nie ma już żadnej broni, którą można by wysłać na Ukrainę – powiedział.

Jego zdaniem, gdyby Rosja zaatakowała państwo członkowskie NATO i trzeba by było uruchomić artykuł 5, to jedynymi krajami, które byłyby w stanie się jej przeciwstawić, są USA i Wielka Brytania.

Jednocześnie zaznaczył, że sytuacja nie jest całkiem zła, Zachód nadal zbroi Ukrainę. Pod koniec roku Niemcy wysłały na Ukrainę cztery systemy Iris-T SLM, które właśnie zostały wypuszczone z fabryki. USA dostarczyły Ukrainie słynny system Patriot.

Lejins przypomniał, że kraje bałtyckie dostarczyły Ukrainie broń już przed atakiem Rosji, w tym Stingera.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

baltictimes.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY