Nowy gazociąg do Chin. Moskwa zacieśnia współpracę z Pekinem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / fot. boell.de

Rosja od czasu wprowadzenia przez Zachód embarga na ropę naftową i gaz ziemny szukała nowych kupców na swoje surowce. Jak informuje Kommiersant, właśnie osiągnięto przełom. W celu dostarczenia gazu wymagana będzie jednak budowa zupełnie nowego gazociągu.
  • Do 2030 r. ma powstać nowy rosyjski gazociąg do Chin Power of Siberia 2.
  • Kontrakt na sprzedaż gazu podpisała druga z największych rosyjskich spółek, czyli Rosneft.
  • Rocznie do Chinma trafiać nawet 50 miliardów metrów sześciennych gazu.
  • Zobacz także: Deutsche Bahn będzie szukać nowych pracowników m.in. w Afryce

Kontrakt na sprzedaż gazu podpisał jednak nie Gazprom, czyli największy rosyjski koncern dysponujący tym surowcem, a Rosneft, czyli spółka na co dzień kojarzona z wydobyciem i sprzedażą ropy naftowej, ale także posiadająca swoje złoża gazu w Kraju Krasnojarskim i obwodzie irkuckim.

Jak podaje Kommiersant kontrakt, który podpisano z Chinami, ma dotyczyć transportu przez nowo powstający gazociąg Power of Siberia 2. Rocznie do Kraju Środka ma trafiać nawet 50 miliardów metrów sześciennych surowca. W złożach Rosneftu, które leżą na trasie powstającego rurociągu, ma być aż 1,5 biliona metrów sześciennych gazu.

Czytaj więcej: Pożar w Evreux. Podpalono kilka autobusów szkolnych

Nowe rosyjskie plany gazociągowe

Już w zeszłym roku wicepremier i minister energetyki Rosji Aleksander Nowak poinformował, że gazociąg Power of Siberia 2, który ma zacząć działać w 2030 roku, ma zastąpić w Nord Stream 2, którego budowa okazała się fiaskiem.

Najpierw Unia Europejska odwlekała certyfikację instalacji, a następnie padła ona celem sabotażu, co sprawiło, że prawdopodobnie już nigdy nie będzie zdolna do użytku. Budowa nowego gazociągu ma ruszyć w 2024 roku. Będzie on prowadził przez terytorium Mongolii i prowadzić do Chin.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

magnapolonia.org, wprost.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY