Nowa jednostka w Wojsku Polskim. Powołanie 1. Dywizji Piechoty Legionów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
MON wzmacnia obronę przeciwlotniczą

MON podpisało umowę ws. zakupu zestawu przeciwlotniczego Narew / Fot. PAP/Rafał Guz. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Powstanie nowa dywizja Wojska Polskiego. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaprezentuje dziś koncepcję powołania 1. Dywizji Piechoty Legionów.
  • Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że w ostatnim czasie udało się zrealizować wiele kontraktów zbrojeniowych.
  • Wyliczył m.in. dostawy armatohaubic K9, czołgów K2 i Abrams, czy też śmigłowce wojskowe dla AW101 dla marynarki wojennej.
  • Ministerstwo planuje również powstanie 1. Dywizji Piechoty Legionów.
  • Zobacz także: Sumliński: Tusk ma w szafie cmentarzysko trupów [NASZ WYWIAD]

Wojna na Ukrainie pokazała, że silne państwo to bezpieczne państwo. Wymusiła też szybką modernizację armii. Ministerstwo obrony narodowej ma podpisane kontrakty zbrojeniowe z Koreą Północnej oraz Stanami Zjednoczonymi. Pierwsze dostawy zostały zrealizowane w zeszłym roku. W bieżącym będą kontynuowane.

W tym roku kolejne czołgi K2, kolejne armatohaubice K9, czołgi Abrams też w tym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego; śmigłowce AW101 dla marynarki wojennej; AW149 do 25. Brygady Kawalerii Powietrznej

– powiedział Mariusz Błaszczak.

Czytaj więcej: Szef OMZRiK Konrad Dulkowski ponawia próby ataku na Radosława Patlewicza

Nowoczesny sprzęt dla polskiej armii

Nowoczesny sprzęt trafia na wyposażenie polskiej armii. Gwarantuje to przyjęta w kwietniu zeszłego roku ustawa o obronie ojczyzny. Ponadto, w efekcie wejścia w życie tych przepisów, formowane wicepremier są nowe jednostki.

Rząd koalicji PO-PSL likwidował jednostki Wojska Polskiego na wschód od Wisły. To był proces, który został przeprowadzony w 2011 roku, kiedy bardzo wiele jednostek WP rozlokowanych na wschód od Wisły zostało zlikwidowanych

– zaznaczył minister obrony narodowej.

Kolejnym krokiem na drodze zapewniania Polsce bezpieczeństwa jest utworzenie 1. Dywizji Piechoty Legionów z dowództwem w Ciechanowie. Wraz z 16. i 18. Dywizją Zmechanizowaną będzie pierwszą linią obrony wschodnich granic.

Nowa dywizja zostanie wyposażona w najlepszy sprzęt wojskowy – w tym w czołgi, bojowe wozy piechoty oraz haubice samobieżne. Dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przedstawi więcej szczegółów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY