Rynek europejski zbawienny dla niemieckiej gospodarki. Czerpią najwięcej korzyści

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Bundestag

Bundestag / fot. wikimedia commons

Niemcy dzięki jednolitemu rynkowi europejskiemu czerpią największe korzyści. Jak wynika z obliczeń agencji dpa, Berlin zyskał, aż 132 mld euro w ciągu roku. Z kolei do kasy Unii Europejskiej wpłacili w 2021 r. 25,1 mld euro.

Komisja Europejska, zapytana przez dpa o konkretne wpłaty Niemiec do budżetu Unii Europejskiej, nie odniosła się do tych danych. Urząd od pewnego czasu nie publikuje bilansów, ponieważ obawia się, że dane te mogą zostać zinstrumentalizowane politycznie – na przykład przez przeciwników UE w krajach będących płatnikami netto. Komisja zwraca przy tym uwagę, że korzyści z członkostwa w UE nie można wywnioskować tylko z danych budżetowych, podkreślając na przykład, że korzyści finansowe, które kraje eksportujące, takie jak Niemcy, odnoszą dzięki swobodnemu przepływowi towarów, są pomijane w tym równaniu.

Jak wynika z wyliczeń agencji dpa, Niemcy wniosły do wydatków wspólnotowych UE w 2021 roku ok. 25,1 mld euro netto. Równocześnie rząd w Berlinie informuje, że Niemcy czerpią najwięcej korzyści z jednolitego rynku UE, zyskując na nim ponad pięć razy więcej. To aż 132 mld euro rocznie.

Czytaj więcej: Włochy: Zamówił figurki pasterzy. Otrzymał paczkę z marihuaną

Potężne zyski z jednolitego rynku europejskiego

Niemieckie władze oficjalnie szczycą się z faktu, że jednolity rynek europejski jest tak skonstruowany, że działa na ich korzyść.

Żadna europejska gospodarka nie czerpie takich korzyści z jednolitego rynku UE, jak gospodarka niemiecka

– czytamy na stronie niemieckiego rządu.

Z danych opublikowanych na stronie niemieckiego rządu wynika, że w lutym 2022 roku jednolity rynek europejski zwiększa dochód na mieszkańca o 1000 euro rocznie. Dodatkowo wspólny rynek gwarantuje kanały sprzedaży dla niemieckich firm. Jak podaje rząd w Berlinie w 2020 roku 67,1 proc. niemieckiego eksportu trafiło na jednolity rynek UE. Nadto około 28 proc. niemieckich miejsc pracy zależy od eksportu, a tym samym od rynku wewnętrznego UE.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

magnapolonia.org, tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY