Benedykt XVI. Wierni odwiedzają wystawione ciało w Bazylice św. Piotra

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Meloni złożyła hołd Benedyktowi XVI

Ciało zmarłego papieża Benedykta XVI i premier Włoch Giorgia Meloni / Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Wierni żegnają zmarłego papieża Benedykta XVI. Od godz. 9.00 ciało Ojca Świętego jest wystawione dziś w Bazylice św. Piotra. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy czwartek.
  • Od poniedziałku wierni mogą przychodzić i modlić się w intencji zmarłego papieża Benedykta XVI, który został wystawiony w Bazylice św. Piotra.
  • Papież Franciszek wezwał do modlitwy za swojego poprzednika, dziękują za dar jego posługi.
  • Msza pogrzebowa odbędzie się w czwartek, a jego szczątki zostaną złożone w podziemiach bazyliki.
  • Zobacz także: Śmierć Benedykta XVI. Wierni będą mogli się pożegnać z papieżem

W Watykanie gromadzą się wierni. Już w niedzielę w trakcie modlitwy Anioł Pański Ojcu Świętemu Franciszkowi towarzyszyło ok. 40 tys. osób. Papież zachęcał, by wspólnie przyżywać wstawiennictwa Maryi i modlić się w intencji zmarłego Benedykta XVI.

Połączmy się wszyscy jednym sercem i jedną duszą, dziękując Bogu za dar tego wiernego sługi Ewangelii i Kościoła 

– przekazał Franciszek.

Benedykt XVI wystawiony w Bazylice św. Piotra

Od godz. 9.00 ciało papieża seniora jest wystawione w Bazylice św. Piotra. Pozostanie tam do środy, do godz. 19.00. Wierni będą mogli pożegnać Benedykta XVI. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Placu Świętego Piotra w najbliższy czwartek. Przewodniczył będzie im Ojciec Święty Franciszek. Papież Benedykt XVI zostanie pochowany w podziemiach Bazyliki św. Piotra.

Benedykt XVI był gigantem wiary i rozumu. Oddał swoje życie w służbie Kościoła powszechnego i przemawiał i nadal będzie przemawiał do serc i umysłów ludzi duchową, kulturową i intelektualną głębią swojego Magisterium

– podkreśliła na Twitterze premier Włoch Giorgia Meloni.

W poniedziałek jako jedna z pierwszych osób złożyła osobiście hołd zmarłemu papieżowi Benedyktowi XVI odwiedzając jego wystawione ciało w Bazylice św. Piotra.

Czytaj więcej: Przemoc na ulicach Niemiec w sylwestrową noc. Ratownicy byli atakowani petardami

Testament następcy św. Jana Pawła II

Stolica Apostolska ogłosiła treść duchowego testamentu, jaki pozostawił po sobie Benedykt XVI. Dokument został spisany w 2006 roku, czyli w drugim roku pontyfikatu zmarłego Papieża. 

Ojciec Święty dziękował Bogu za to, że przeprowadził go przez zamęty i zawsze podnosił. Dziękował za doświadczenie domu, który nazwał jasnym światłem oraz dziękował za wiarę rodziców. Dziękował za rodaków, ojczyznę, ale też doświadczenie Rzymu i Włoch. Zmarły papież przypomniał wiernym, że wiara nigdy nie staje w sprzeczności z rozumem i wskazał, że widział jak na przestrzeni lat, upadały tezy, które wydawały się niewzruszone.

Widziałem i widzę, jak z plątaniny hipotez wyłaniała się i znów wyłania rozumność wiary. Jezus Chrystus jest naprawdę drogą, prawdą i życiem – a Kościół, ze wszystkimi swoimi niedoskonałościami, jest naprawdę Jego ciałem

– podkreślił w testamencie Benedykt XVI.

Duchowe przesłanie papieża Benedykta XVI odczytano w jego rodzinnej miejscowości, czyli w Marktl, gdzie modlono się w  jego intencji.

Trwajcie mocno w wierze. Nie dajcie się zwieść

– czytamy dalej.

Ostatnie słowa, jakie wypowiedział papież Benedykt XVI, były skierowane do Pana: “Jezu, kocham Ciebie” – padło z jego ust, gdy odchodził. Właśnie na to, czyli na wiarę osobistą i głęboką zwrócił uwagę były rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi, pytany o to, co zostanie w jego pamięci po zmarłym Benedykcie XVI.

Papież Benedykt miał dar przedstawiania wiary chrześcijańskiej dzisiaj w kontekście dzisiejszej kultury, kultury naukowej, kultury humanistycznej, kultury prawnej z wieloma pytaniami, ale z przekonaniem, że wiara może pomóc ludzkiemu rozumowi znaleźć lepszą drogę dla ludzkości w dzisiejszym świecie

– podkreślił Federico Lombardi.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY