Profesor Roszkowski – najbardziej znienawidzony przez lewicę historyk

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Okładka książki "Jeszcze nic straconego".

Okładka książki "Jeszcze nic straconego". / Fot. Wydawca

Wojciech Roszkowski to najbardziej znienawidzony przez lewicę historyk. Znienawidzony z kilku powodów. Lewica nienawidzi profesora Roszkowskiego, bo nie dość, że zgodnie z prawdą opisuje historię i wynikającą z tej historii rzeczywistość, podczas gdy zdaniem lewicy dopuszczalne jest tylko szerzenie lewicowych zabobonów, to jeszcze robi to jako profesor, podczas gdy zdaniem lewicy tytuł profesora ma się tylko po to, by być heroldem lewicowych bredni.

Lewica postrzega świat w kategoriach kastowości. W idealnym lewicowym świecie są mający wszelkie przywileje lewicowi bramini i podlegli im pozbawieni wszelkich praw, pokornie spełniający zachcianki braminów, prawicowi pariasi. Przeciwstawiający się tyrani lewicowych braminów, broniący prawicowych pariasów, profesor Roszkowski jest dla lewicowych braminów najgorszym renegatem.

Poznaj tajemnice profesora

Dzieje życia i poglądy tak znienawidzonego przez lewicę profesora Roszkowskiego można poznać dzięki wywiadowi rzece, jaki profesor Roszkowski udzielił Agnieszce Orzelskiej-Stączek. Wywiad ten opublikowało wydawnictwo Biały Kruk pod tytułem „Jeszcze nic straconego”.

Jak informuje wydawca pracy wywiad rzeka z profesorem Roszkowskim „ma charakter wspomnieniowy. To subtelny obraz jakże interesującej sylwetki prof. Wojciecha Roszkowskiego. Poznajemy jego imponującą naukowo-pisarską karierę i nader ciekawe koleje życia. Autor do celebrytów nie należy, obca jest mu autoreklama, toteż próżno by szukać o nim plotkarskich ciekawostek w mediach. Tu też nie skupia się na błahostkach”.

Zdaniem wydawnictwa Biały Kruk „znane są jego liczne bestsellery o tematyce historycznej i krytyczno-cywilizacyjnej, ale on sam woli pozostawać w cieniu. Stąd książka „Jeszcze nic straconego” jest tym cenniejsza, że można dzięki niej poznać zarówno to i owo z obfitującego w wiele wydarzeń życia osobistego i rodzinnego Profesora, jak i jego poglądy na sprawy światopoglądowe. Szczególnie cenne są jego refleksje odnoszące się do zmian politycznych, społecznych i mentalnościowych zachodzących w naszym kraju na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat oraz do konsekwencji, które z nich wynikają”.

Analiza wyznań stojących przed naszym narodem

Mówiąc o Polakach, profesor Roszkowski stwierdził, że „jesteśmy narodem pracowitym i zdolnym, gospodarkę mamy prężną, bezpieczeństwo udało się nam zapewnić na ile to możliwe, a jednocześnie tak wiele szans marnujemy przez jałowe pyskówki, nieufność, brak solidarności, klikowość i zagubienie w »bieżączce«. Jeszcze jednak nic straconego, byle młodsze pokolenie nie naśladowało zbyt ochoczo złych przykładów”.

Jednak w opinii wydawcy pracy profesor Roszkowski „nie należy więc do czarnowidzów, choć dostrzega ciemne strony współczesności i poważne kłopoty cywilizacji łacińskiej, zachodniej, do której i my należymy. Nie można jednak ulegać zniechęceniu, trzeba walczyć do końca z objawami bardzo poważnej zapaści, z którą w ostatnich dekadach zmaga się świat Zachodu, a wraz z nim Polska. Książka jest ponadto bogato ilustrowana unikatowymi zdjęciami prywatnymi Profesora oraz komentującymi jego poglądy. „Jeszcze nic straconego” dostarcza przyjemności czytania, zachęca do przemyśleń, ostrzega, ale i dodaje otuchy w trudnych czasach”.

Ekonomista i historyk

Jak informuje wydawnictwo Biały Kruk „Wojciech Roszkowski jest nie tylko politykiem i ekonomistą, ale też humanistą. Specjalizuje się w historii najnowszej, historii gospodarczej oraz naukach politycznych. W roku 1987 uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych, pracując w Katedrze Historii Gospodarczej Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Od października 1990 roku pracował również w Instytucie Studiów Politycznych PAN, gdzie objął kierownictwo Zakładem Europy Środkowo-Wschodniej. Tego samego roku został mianowany prorektorem Szkoły Głównej Handlowej i pełnił tę funkcję do 1993 roku. Od 1991 roku posiada tytuł profesora tej uczelni. W roku 1996 uzyskał stopień naukowy profesora nauk humanistycznych. W latach 1994-2000 piastował stanowisko dyrektora Instytutu Studiów Politycznych PAN, a obecnie pełni tam funkcję Przewodniczącego Rady Naukowej”.

Profesor Roszkowski „w okresie PRL działał w Polskim Porozumieniu Niepodległościowym, w latach 90 był członkiem Rady Inicjatyw Wydawniczych przy Ministrze Kultury, a na przełomie wieków pracował jako członek Rady Instytutu Dziedzictwa Narodowego. Wykładał na uczelniach w USA. Profesor Roszkowski był również redaktorem naczelnym „Studiów Politycznych” oraz przewodniczącym rady Muzeum Historii Polski. W latach 2004-2009 był posłem do Parlamentu Europejskiego z okręgu śląskiego. W 2011 roku został członkiem rady nadzorczej Telewizji Polskiej. Natomiast w 2015 był jednym z członków jury konkursu „Książka Historyczna Roku”. W 2000 roku został udekorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2005 r. srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest autorem kilkutomowych publikacji poświęconych historii Polski XX wieku, książki „Półwiecze” oraz współautorem podręczników do historii”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY