Wiemy, kto zagra w finale Mundialu. Zamieszki marokańskich kibiców

katar 2022
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kibice Maroka świętują na Las Ramblas w Barcelonie

Kibice Maroka świętują na Las Ramblas w Barcelonie / Fot. PAP/EPA/Alejandro Garcia. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Francja pokonała 2-0 Maroko w półfinale Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Katarze i zarezerwowała sobie miejsce w finale przeciwko Argentynie. Marokańscy kibice byli rozwścieczeni porażką, a we francuskich i innych europejskich miastach wybuchły zamieszki. Według doniesień, w zamieszkach zginął 14-letni chłopiec. Był on częścią marokańskiej grupy, która próbowała zdjąć z samochodu francuską flagę. Grupa waliła też w maskę samochodu. Przestraszony atakiem kierowca cofnął nieco samochód i wykonał ostry zakręt do tyłu, miażdżąc chłopca. Ranny chłopiec został pospiesznie przewieziony do szpitala, gdzie stwierdzono jego zgon.

Zobacz także: Bosak alarmuje: “Posłowie PiS nie znają ustaleń Morawieckiego w Brukseli”

Jest ofiara śmiertelna zamieszek

W oświadczeniu prefekt Hérault Hugues Moutouh stwierdził:

“Młody chłopak został potrącony w środę wieczorem w Montpellier przez kierowcę po meczu półfinałowym Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Został zabrany do szpitala, gdzie zmarł wkrótce po rozpoczęciu leczenia. Moje myśli kieruję do jego rodziny i bliskich. Pojazd został odnaleziony przez policję, a śledztwo postępuje szybko zgodnie z wytycznymi prokuratury”.

Starcia po meczu Maroka

Jak wynika z doniesień, po wygranym meczu przez Francję, jej kibice wyszli na ulice, aby świętować. Jednak Marokańczycy mieszkający w okolicy wpadli w złość i doszło do starć obu stron. Warto zauważyć, że Francja jest byłym władcą kolonialnym Maroka. W kraju żyje duża populacja osób pochodzenia marokańskiego. Według statystyk, we Francji mieszka około miliona Marokańczyków, skupionych na wybrzeżu Morza Śródziemnego i w Paryżu.

Przy tak znacznej populacji każda sytuacja o charakterze zamieszek z udziałem Marokańczyków może stać się poważnym problemem dla organów ścigania. Tak właśnie było po półfinałach. Zgodnie z doniesieniami i filmami viralowymi na portalach społecznościowych, na Place de La Comedie doszło do gwałtownych starć wśród kibiców. Na filmach udostępnionych przez Midi Libre Montpellier na Twitterze, grupy fanów rzucały w siebie fajerwerkami i racami. Policja interweniowała i użyła gazu łzawiącego, aby rozproszyć tłum po obu stronach.

W Paryżu policja dotarła do Champs-Elysees, by rozproszyć tłum. Doniesienia i filmy pokazywały starcia między kibicami z obu stron. Francja rozmieściła w całym kraju około 10 tysięcy funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, z czego 5 tysięcy zostało rozmieszczonych w samym Paryżu. W oświadczeniu minister spraw wewnętrznych Francji, Gerald Darmanin, powiedział: “Nasi marokańscy przyjaciele, podobnie jak francuscy kibice, są mile widziani, aby zorganizować imprezę, a naszym zadaniem nie jest powstrzymanie ich przed imprezowaniem… ale będzie to musiało się odbyć w dobrych warunkach bezpieczeństwa.”

Dziennikarz freelancer Sotiri Dimpinoudis podzielił się na Twitterze kilkoma filmami. W jednym z tweetów poinformował, że 2500 pracowników policji zostało rozmieszczonych na Champs-Elysees, aby kontrolować sytuację.

Doszło także do starć w Brukseli.

Jak wynika z relacji dostępnych w mediach społecznościowych, marokańscy kibice obrzucili kamieniami i fajerwerkami mieszkanie, w którym na balkonie znajdowała się francuska flaga. Mieszkaniec mieszkania musiał usunąć flagę po groźbach wandalizmu.

Gdy francuscy kibice świętowali zwycięstwo, na ulicach zebrało się więcej marokańskich fanów, którzy chcieli zakłócić celebrację.

W różnych częściach kraju ustanowiono punkty kontrolne, aby kontrolować użycie petard i rac dymnych. Co ciekawe, marokańscy kibice wywołali zamieszki również 10 grudnia, kiedy to marokańska drużyna pokonała Portugalię i weszła do półfinału. Po gwałtownych obchodach policja ustawiła punkty kontrolne, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, jednak marokańscy kibice nie przyjęli porażki w półfinale w sportowym duchu i ponownie wywołali zamieszki.

W mieście Nicea również doszło do gwałtownych starć. Podobnie Lyon stanął w obliczu zamieszek, a lokalne media podały, że policja musiała użyć gazu łzawiącego, aby rozproszyć tłum, który obrzucał się kamieniami.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

opindia.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY