Tak Polacy walczyli o niepodległość. Rok 1920 na Górnym Śląsku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Okładka publikacji „Rok 1920 na Górnym Śląsku. Alianci – kampania plebiscytowa – powstanie”

Okładka publikacji „Rok 1920 na Górnym Śląsku. Alianci – kampania plebiscytowa – powstanie” / Fot. IPN

Wojna kulturowa ma na celu przejęcie wszelkich zasobów na drodze przejęcia kontroli nad świadomością wyborców. Jednym z elementów wojny kulturowej jest walka o dominacje nad pamięcią historyczną. Dziś w Polsce środowiska antypolskie za pomocą monopolu medialnego i monopolu edukacyjnego kreują fałszywą historię — by Polacy mieli kompleks niższości i można było ich łatwo wyzyskiwać. Elementem kreowania fałszywej historii jest przemilczanie walki Polaków o Polskę i kreowanie negatywnego obrazu naszego narodu. Przykładem takiej antypolskiej działalności jest negowanie polskości Śląska, przemilczanie walki Ślązaków o Polskę, ukrywanie zbrodni Niemieckich na Śląsku.

Orężem walki z takimi antypolskimi kłamstwami historycznymi są wartościowe publikacje naukowe, takie jak wydany staraniem katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej tom artykułów naukowych „Rok 1920 na Górnym Śląsku. Alianci – kampania plebiscytowa – powstanie”.

Walka o polski Śląsk

Jak informuje IPN „Niniejsza publikacja pokonferencyjna jest rodzajem monografii sytuacji panującej na Górnym Śląsku w 1920 r. Tematyczny punkt ciężkości pada w niej na kwestie obecności władz międzysojuszniczych i wojsk alianckich w regionie oraz nowe odsłony konfliktu polsko-niemieckiego, przede wszystkim II powstanie śląskie. Zagadnienia te są potraktowane z perspektywy ogólnej, regionalnej, ale także w formie lokalnych studiów przypadku (np. Gliwice, Mikołów, Tarnowskie Góry). Uzupełnieniem tych głównych tematów są studia przypadku, dotyczące m.in. nowo powołanej, polsko-niemieckiej Policji Plebiscytowej, sytuacji społeczności ewangelickiej, problemu tzw. ziemi hulczyńskiej jako obszaru konfliktu z Czechosłowacją, zaangażowania kolejarzy w Polskim Komisariacie Plebiscytowym, udziału duchownych lubelskich w kampanii plebiscytowej czy też biografii dowódców niemieckich freikorpsów”.

Ważne artykuły

Na łamach publikacji czytelnicy znajdą takie artykułu naukowe jak:

 • Bernard Linek „W oczekiwaniu na Międzysojuszniczą Komisję Rządzącą i Plebiscytową. Niemcy wobec Górnego Śląska na przełomie 1919 i 1920 roku”
 • Sebastian Rosenbaum, „Gryzonia i Pszczyna nie leżą na tej samej planecie”. Alianci na Górnym Śląsku w 1920 roku w oczach środowisk niemieckich”
 • Zbigniew Gołasz „Wojska okupacyjne w Gliwicach 1920–1922. Wybrane aspekty”
 • Ryszard Mozgol, „Jesteśmy tu tylko po to, aby utrzymać porządek…” Górnośląski sierpień 1920 roku w opiniach prasy francuskiej. Przyczynek do zagadnienia
 • Aleksandra Korol-Chudy „Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja na Górnym Śląsku w 1920 roku jako manifestacja żywiołu polskiego”
 • Krzysztof Gwóźdź, Próba sił. Sytuacja w powiecie tarnogórskim w miesiącach poprzedzających wybuch II powstania śląskiego w świetle prasy lokalnej”
 • Rafał Ludwikowski „Przebieg II powstania śląskiego w powiecie tarnogórskim”
 • Grzegorz Bębnik „Mikołów podczas II powstania śląskiego. Studium przypadku”
 • Paweł Parys „Ostatnie miesiące 1920 roku w powiecie gliwicko-toszeckim w świetle raportów informacyjnych Wydziału Wywiadowczo-Informacyjnego Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu”
 • Janusz Mikitin, „Szczerze i lojalnie służyć Komisji Rządzącej i Plebiscytowej. Policja Plebiscytowa Górnego Śląska APO”
 • Piotr Pałys „Problem hulczyński po I wojnie światowej”
 • Dawid Keller „Wydział Kolei i Poczt Polskiego Komisariatu Plebiscytowego – historia zapomniana?”
 • Andrzej Albiniak „Udział duchowieństwa i zarazem studentów lubelskich w wydarzeniach górnośląskich 1920 roku. Przyczynek do zagadnienia”
 • Matthias Lempart „Cisza przed burzą? Przyczynek do biografii dowódców freikorpsów w 1920 roku i genezy walk na Górnym Śląsku w 1921 roku”
 • Mirosław Węcki „Górnośląscy ewangelicy wobec plebiscytu i powstań”

Historie walki o polskość Śląska trzeba znać nie tylko, by pamiętać o bohaterach – takich jak prześladowany przez sanacyjnych siepaczy Wojciech Korfanty, ale też, aby odnaleźć się we współczesności, w której środowiska antypolskie, pod szyldem separatyzmu (a w rzeczywistości w interesie niemieckiego szowinizmu) negują polskość Ślązaków i Śląska. Historia bowiem to nie tylko wydarzenia z przeszłości, ale i korzenie naszej dzisiejszej sytuacji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY