Zamieszki marokańskich kibiców przelały się przez europejskie państwa [+WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kibice Maroka świętują na Las Ramblas w Barcelonie

Kibice Maroka świętują na Las Ramblas w Barcelonie / Fot. PAP/EPA/Alejandro Garcia. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Po zaskakującym zwycięstwie Maroka w rzutach karnych w Mistrzostwach Świata w piłce nożnej nad reprezentacją Hiszpanii we wtorek, marokańscy kibice po raz kolejny wzniecili zamieszki w wielu krajach, w tym w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Belgii i Holandii.

Zobacz także: Maroko sprawiło niespodziankę. Hiszpania wraca do domu

Ostatnie sceny chaosu to już trzeci przypadek zamieszek marokańskich kibiców po zwycięstwie w Mistrzostwach Świata. Pierwsze dwa przypadki w zeszłym miesiącu już spotkały się z potępieniem.

Salvini: Mam nadzieję, że osoby odpowiedzialne zostaną zidentyfikowane i zapłacą za wszystkie szkody

Nagrania wideo z wczorajszych zamieszek zostały rozpowszechnione w mediach społecznościowych, w tym z konta włoskiego ministra transportu Matteo Salviniego, który napisał: “Maroko eliminuje Hiszpanię, więc ‘świętują’ w Mediolanie… Mam nadzieję, że osoby odpowiedzialne zostaną zidentyfikowane i zapłacą za wszystkie szkody.”

Zamieszki w Hiszpanii

Krytycy wskazują na cotygodniowe sceny masowych zamieszek z udziałem marokańskich kibiców jako na przykład porażki wielokulturowości, przy czym kibice ci nie tylko dopingują konkurencyjną drużynę narodową, ale także aktywnie niszczą własne miasta.

Marokańscy kibice świętujący w wielu hiszpańskich miastach dopuścili się przemocy, np. w Bilbao, gdzie na wielu filmach widać fanów szalejących po ulicach.

Kibice podpalili również samochody w hiszpańskim mieście Reus – donosi BNN.

Już przed meczem, w Huelvie, mieście położonym w Andaluzji, doszło do starcia marokańskich kibiców z hiszpańskimi.

Starcia w Holandii

Powszechny charakter zamieszek, także poza Hiszpanią, podkreśla poziom wrogości, jaką niektórzy Marokańczycy czują do europejskich narodów, w których żyją. Reprezentacja Holandii nie zmierzyła się jeszcze z Marokiem, ale kibice w tym kraju walczą z policją w Amsterdamie, tak jak to miało miejsce po zwycięstwie Maroka nad Belgią.

W Hadze również widać było chaos na ulicach, a kibice atakowali pojazdy policyjne w dzielnicy Schilderswijk.

Burdy we Francji

We Francji, w mieście Lille marokańscy kibice wzniecali pożary i atakowali policję fajerwerkami. Policja odpowiedziała szarżą na uczestników, próbując ich rozproszyć i przywrócić spokój.

Kibice we francuskim mieście Nicea również strzelali z pistoletów w powietrze, blokowali ulice i terroryzowali mieszkańców.

“Czy my wciąż jesteśmy we Francji? Tramwaj zablokowany i rozkołysany, policja zaatakowana, a samochody spalone. To efekt zwycięstwa Maroka na ulicach Nicei! Zero tolerancji wobec tych przestępców, którzy przeciwstawiają się naszym prawom!” napisał na Twitterze polityk Les Republicans i były kandydat na prezydenta Eric Cotti.

Zamieszki w Belgii

W Brukseli, stolicy Belgii, również doszło do masowych zamieszek po zwycięstwie Maroka nad Hiszpanią, a kibice zaatakowali pojazdy policyjne. Belgia ma jedną z największych populacji marokańskich w Europie, liczącą ponad 500 tys. w 11,5-milionowym kraju.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmx.news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY