Skandaliczny wyrok ukraińskiego sądu ws. nazistowskich symboli

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ukraiński sąd nie widzi nic złego w nazistowskich symbolach

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter

Ukraiński Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok VI Apelacyjnego Sądu Administracyjnego z 23 września 2020 r., który uznaje prawo Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej do twierdzenia, że symbole dywizji SS-Galizien nie należą do nazistowskiej i nie są one zabronione na Ukrainie.
  • Ukraiński Sąd Najwyższy dokonał ostatnio skandalicznego orzeczenia ws. nazistowskich symboli SS Galizien.
  • Zdaniem sądu i ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej te symbole nie są nazistowskie oraz nie są zabronione na Ukrainie.
  • Galicyjskie pułki policyjne, które wsławiły się licznymi zbrodniami na Polakach.
  • Zobacz także: Macron: Masowa migracja jest “częścią DNA Francji”

Jak poinformował portal “Historyczna Prawda” ukraiński Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok VI Apelacyjnego Sądu Administracyjnego z 23 września 2020 r., który potwierdził prawo Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej do twierdzenia, że symbole dywizji SS-Galizien nie należą do nazistowskiej i nie są one zabronione na Ukrainie.

Czytaj więcej: Weber: Niemcy nieprzygotowane na kolejny kryzys imigracyjny

Nazistowskie symbole na Ukrainie

W 2017 roku dziennikarz portalu “strana.ua” zwrócił się do Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o wyjaśnienie, czy symbole SS-Galizien podlegają zakazowi zgodnie z wymogami ustawy. Wołodymyr Wiatrowycz, ówczesny szef UIPN, odpowiedział, że zgodnie z paragrafem 5 ust. 1  symbol SS-Galizien nie jest symbolem nazistowskim.

Ponadto zwrócił się do Rejonowego Sądu Administracyjnego w Kijowie z żądaniem zakazania instytutowi wyciągania podobnych wniosków dotyczących symboli Dywizji.

14 Dywizja Grenadierów Waffen-SS Galizien była kolaboracyjną jednostką zbrodniczej formacji Waffen-SS, złożoną z ukraińskich ochotników z dawnej Galicji będących w świetle prawa międzynarodowego obywatelami polskimi. Niemcy powołali ją w 1943 roku dla uzupełnienia braków kadrowych.

Z części ochotników do SS-Galizien Niemcy utworzyli galicyjskie pułki policyjne, które wsławiły się licznymi zbrodniami na Polakach w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie w 1944 roku, w tym w Hucie Pieniackiej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

kresy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY