Weber: Niemcy nieprzygotowane na kolejny kryzys imigracyjny

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Manfred Weber

Manfred Weber / Fot. PAP/DPA. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Niemcy mogą stanąć w obliczu kolejnego kryzysu migracyjnego, a rząd nie jest przygotowany, aby sobie z nim poradzić, powiedział Manfred Weber, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPP), w wywiadzie dla niemieckiej gazety Die Welt w niedzielę.
  • Rząd koalicyjny socjaldemokratów (SPD), Zielonych i liberałów (FDP) nie jest przygotowany na tę sytuację i “po prostu ignoruje wyzwania” – powiedział polityk CSU.
  • Pytany o rosnącą liczbę uchodźców przybywających do UE nie tylko z Ukrainy, ale także z Afryki, przez Morze Śródziemne, podkreślił, że Włochy potrzebują wsparcia i dlatego Niemcy powinny pomóc także Włochom, “zamiast przekazywać miliony euro organizacjom pozarządowym zajmującym się ratownictwem morskim, co tylko zwiększa atrakcyjność nieregularnej migracji”.
  • Powiedział, że sensowne byłoby wspólne kontrolowanie przez władze niemieckie, włoskie i unijne zewnętrznej granicy UE na Morzu Śródziemnym. Jego zdaniem ci, którzy nie mają wiz, paszportów lub dobrych powodów, by ubiegać się o azyl w UE, powinni być “natychmiast repatriowani”.
  • Zobacz także: Miedwiediew straszy Europejczyków: “Zaopatrzcie się w sznapsa, koce i bojlery”

Orbán ostrzegał od dawna

Weber, który odegrał kluczową rolę w wyparciu partii Fidesz premiera Viktora Orbána z największego ugrupowania politycznego w Parlamencie Europejskim, twierdzi, że ośrodki dla uchodźców w Niemczech są przepełnione, a lokalne władze odpowiedzialne za zakwaterowanie osób ubiegających się o azyl pracują pod dużą presją.

Orbán od lat ostrzega przed kryzysem migracyjnym w Europie i zajmuje twarde stanowisko w tej sprawie, podczas gdy politycy tacy jak Weber są przeciwni węgierskiemu premierowi. Teraz Weber twierdzi, że Niemcy nie poradzą sobie z najnowszą falą migracji.

Ponadto, istnieje prawdopodobieństwo ponownego pojawienia się dużej liczby ukraińskich uchodźców przybywających zimą do Unii Europejskiej, w tym wielu w Niemczech, ponieważ “terrorystyczny reżim prezydenta Rosji Władimira Putina kontynuuje niszczenie infrastruktury energetycznej na Ukrainie” – powiedział polityk bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU), która jest w Niemczech opozycją.

Weber był siłą napędową, która w ciągu ostatnich lat przesunęła niegdyś centroprawicowe ugrupowanie polityczne dramatycznie na lewo w kwestii migracji, kwestii LGBT i tradycyjnych wartości.

Kolejny kryzys imigracyjny?

Powiedział, że obawia się, iż zimą rozpoczną się dramatyczne zmiany, takie jak konieczność przekształcenia coraz większej liczby sal gimnastycznych w ośrodki recepcyjne, a także ograniczenie wychowania fizycznego w szkołach i klubach sportowych, podobnie jak podczas europejskiego kryzysu migracyjnego w 2015 roku.

Rząd koalicyjny socjaldemokratów (SPD), Zielonych i liberałów (FDP) nie jest przygotowany na tę sytuację i “po prostu ignoruje wyzwania” – powiedział polityk CSU.

Pytany o rosnącą liczbę uchodźców przybywających do UE nie tylko z Ukrainy, ale także z Afryki, przez Morze Śródziemne, podkreślił, że Włochy potrzebują wsparcia i dlatego Niemcy powinny pomóc także Włochom, “zamiast przekazywać miliony euro organizacjom pozarządowym zajmującym się ratownictwem morskim, co tylko zwiększa atrakcyjność nieregularnej migracji”.

Weber apeluje o zaostrzenie kursu

Powiedział, że sensowne byłoby wspólne kontrolowanie przez władze niemieckie, włoskie i unijne zewnętrznej granicy UE na Morzu Śródziemnym. Jego zdaniem ci, którzy nie mają wiz, paszportów lub dobrych powodów, by ubiegać się o azyl w UE, powinni być “natychmiast repatriowani”.

Dodał, że zdecydowanie opowiada się też za utworzeniem w krajach afrykańskich, przy współpracy z lokalnymi rządami, “stref dyplomatycznych”, w których wnioskodawcy mogliby składać wnioski o azyl, a unijni urzędnicy mogliby je rozpatrywać.

W osobnym raporcie na temat sytuacji uchodźców w Niemczech “Welt am Sonntag” podał, że liczba uchodźców wojennych i osób ubiegających się o azyl może sięgnąć w tym roku w Niemczech 1,2 mln, co oznacza, że o azyl w tym kraju może ubiegać się więcej osób niż w 2015 roku, w szczycie ostatniej fali uchodźców. Wówczas w federalnej służbie ds. imigracji i azylu zarejestrowano 890 tys. nowych wniosków o azyl.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmx.news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY