DNA opracowywane przez sztuczną inteligencję. Nowa technologia wprowadzi nowoczesne terapie

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
DNA i nowe mutacje

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Korzystające ze sztucznej inteligencji naukowcy projektują DNA, które reguluje produkcję białek w komórkach. Nowa technologia ma pomóc m.in. w tworzeniu nowych leków czy szczepionek.
  • Naukowcy ze szwedzkiego uniwersytetu technicznego Chalmers Tekniska Hogskola są na tropie przełomowego odkrycia.
  • W ostatnim czasie wraz ze współpracownikami z innych ośrodków opisali metodę kontroli działania genomu.
  • Dzięki opanowaniu aktywności genów, można by było w przyszłości opracować nowe terapie lecznicze.
  • Tutaj z pomocą przychodzi również sztuczna inteligencja, która ułatwia naukowcom w procesie badawczym.
  • Zobacz także: „Gazeta Polska”: Rosyjskie biznesy narodowca od Winnickiego

Naukowcy ze szwedzkiego uniwersytetu technicznego Chalmers Tekniska Hogskola wraz ze współpracownikami z innych ośrodków opisali potencjalnie przełomową metodę kontroli działania genomu. Aby dowolna komórka prawidłowo pracowała, wszystkie jej geny muszą być ściśle regulowane.

Jedne geny są aktywne i powstają na ich podstawie duże ilości danego białka, inne wykorzystywane w niewielkim stopniu, a jeszcze inne, przynajmniej w danym momencie. Dotyczy to także genów umieszczanych w komórce sztucznie, np. w modyfikowanych roślinach czy w przypadku genetycznych szczepionek.

Naukowcy od dawna starają się więc nauczyć kontrolowania aktywności genów, bo to pozwoliłoby m.in. na tworzenie nowego typu terapii i na różnorodne manipulacje biotechnologiczne. Jest to jednak szczególnie trudne zadanie ze względu na ogromną długość cząsteczki przechowującej geny.

Cząstka DNA jest niezwykle długa i skomplikowana. Dokonywanie w niej zmian z pomocą prób i błędów – modyfikowania i odczytywania – to gigantyczne wyzwanie. Znalezienie tym sposobem metody, która działa, zajmuje lata

– wyjaśnił na łamach “Nature Communications” Jan Zrimec.

On i jego współpracownicy, pracujący pod kierunkiem prof. Alekseja Zelezniaka z Uniwersytetu Technicznego Chalmersa, nauczyli się projektować małe cząsteczki DNA z informacjami dla komórki, jak ma używać wybranej części genomu. Wykorzystują do tego systemy sztucznej inteligencji.

Dużo skuteczniej można to robić, ucząc sztuczną inteligencję zasad oddziaływania na DNA. To, co dotąd zajmowało lata, można teraz zrobić w kilka tygodniu lub nawet dni

– dodaje naukowiec.

Czytaj więcej: XV edycja Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców -kiedy się odbędzie?

Naukowcy chcą eksperymentować na ludzkich komórkach

Algorytmy projektują sekwencję DNA, która według życzenia będzie odpowiednio regulowała aktywność wybranego genu. Dotąd badacze przetestowali swoją metodę na drożdżach Saccharomyces cerevisiae, których komórki bardzo przypominają komórki ssaków. W następnym kroku chcą rozpocząć pracę z komórkami ludzkimi.

Opracowanie białkowych leków przeciwko skomplikowanym chorobom czy alternatywnych białek spożywczych jest zwykle niezwykle drogie. Koszty są czasami tak wysokie, że niemożliwe jest odzyskanie zainwestowanych środków. Takie leki są więc ekonomicznie nieopłacalne. Dzięki naszej technologii możliwe jest projektowanie i produkowanie białek dużo efektywniej, dzięki czemu będą mogły trafiać na rynek

– zaznaczył prof. Aleksej Zelezniak.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

magnapolonia.org

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY