Szef komitetu organizacyjnego mundialu przyznaje, że liczba zgonów pracowników jest co najmniej sto razy większa, niż ta ujawniona

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
MŚ Katar 2022

Logo Mistrzostw Świata Katar 2022 / Fot. Flickr

Najwyższy katarski oficjel zaangażowany w organizację mundialu określił liczbę zgonów pracowników związanych z turniejem na 400-500 osób.
  • Jego komentarz padł jakby “przy okazji” podczas wywiadu z brytyjskim dziennikarzem Piersem Morganem.
  • Liczby te nie były wcześniej omawiane publicznie przez katarskich urzędników.
  • Raporty zawierają jedynie liczbę zgonów pracowników zaangażowanych w budowę i renowację stadionów, które teraz goszczą Mistrzostwa Świata.
  • Zobacz też: Rosja rozpocznie masową produkcję Szerszenia. To dron do rozpraszania tłumów

Hassan Al-Thawadi, najwyższy katarski oficjel zaangażowany w organizację Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, określił liczbę zgonów pracowników związanych z turniejem na 400-500 osób. Jego komentarz padł jakby “przy okazji” podczas wywiadu z brytyjskim dziennikarzem Piersem Morganem.

W wywiadzie, którego fragmenty Morgan zamieścił w sieci, brytyjski dziennikarz pyta Thawadiego:

Jaka jest uczciwa, realistyczna suma, jak myślisz, migrujących pracowników, którzy zmarli z powodu – w wyniku pracy, którą wykonywali dla Mistrzostw Świata?

Szef komitetu organizacyjnego mundialu w Katarze odparł:

Szacunki mówią o około 400, między 400 a 500. Nie mam dokładnej liczby. To jest coś, co zostało omówione.

Co najmniej sto razy więcej niż ujawniono

Liczby te nie były wcześniej omawiane publicznie przez katarskich urzędników. Raporty Najwyższego Komitetu Spuścizny i Dziedzictwa Kataru datowane od 2014 roku do końca 2021 roku zawierają jedynie liczbę zgonów pracowników zaangażowanych w budowę i renowację stadionów, które teraz goszczą Mistrzostwa Świata.

Te ujawnione dane określają całkowitą liczbę zgonów na… 40. Wśród nich jest 37 zgonów spowodowanych zdarzeniami niezwiązanymi z pracą, takimi jak zawały serca, oraz trzy zgony spowodowane zdarzeniami w miejscu pracy. Jeden z raportów pisze osobno o śmierci pracownika “z powodu koronawirusa”.

W późniejszym oświadczeniu, Najwyższy Komitet powiedział, że Thawadi odnosił się do “krajowych statystyk obejmujących okres 2014-2020 dla wszystkich śmiertelnych ofiar związanych z pracą (414) w całym Katarze, obejmujących wszystkie sektory i narodowości”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Los Angeles Times, Sport.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY