Rośnie temperatura spotkania Iran-USA. Persowie składają skargę do FIFA

KATAR2022
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Reprezentacja Stanów Zjednoczonych

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych / Fot. PAP/EPA/Mohamed Messara. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Już w środę Irańczycy powalczą z Amerykanami o awans do 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata. Choć do rozpoczęcia spotkania zostało jeszcze trochę czasu, to emocje po obu stronach już są na wysokim poziomie.
  • Na kilka dni przed meczem między Stanami Zjednoczonymi i Iranem doszło no niemałego spięcia.
  • Amerykanie zamieścili tzw. infografikę przedstawiają irańską flagę bez godłą i napisu Allahu Akbar.
  • Oburzeni Persowie chcą zgłosić sprawę do FIFA zarzucając drugiej stronie złamanie przepisu zakazującego obrazę godności i integralności danego państwa.
  • Zobacz także: Powstała Fundacja “W trosce o płodność” im. św. Jana Pawła II

Do niemałego zgrzytu doszło już przed arcy-ciekawym pojedynkiem Stany Zjednoczone – Iran na tegorocznych mistrzostwach świata w Katarze. Amerykanie zamieścili infografikę o meczu przedstawiając irańską flagę bez napisów Allahu Akbar oraz bez godła.

Według Persów, Amerykanie naruszyli statut FIFA, a konkretnie jego punkt 13. Irańczycy mają złożyć w tej sprawie skargę do piłkarskiej centrali. Chodzi o przepis dotyczący obrazy godności lub integralności państwa, osoby albo grupy ludzi poprzez pogardliwe słowa i czyny. FIFA za takie zachowanie przewiduje karę w postaci zawieszenia trwającego co najmniej 10 meczów albo inną karę dyscyplinarną.

Poszanowanie flagi państwowej jest przyjętą międzynarodową praktyką, którą wszystkie państwa muszą stosować. Działania związane z irańską flagą są nieetyczne i sprzeczne z prawem międzynarodowym

– stwierdził przedstawiciel irańskiej federacji Safia Allah Faghanpour.

Trenerzy skupiają się na meczu

Trenerzy starają się tonować nastroje przed pierwszym gwizdkiem. Amerykański selekcjoner zwrócił uwagę, że obie drużyny skupiają się na uzyskaniu jak najlepszego wyniku, aniżeli na politycznych niuansach.

Wyobrażam sobie, że mecz będzie ostry i zacięty ze względu na fakt, że obie drużyny chcą awansować do następnej rundy, a nie z powodu polityki czy stosunków między naszymi krajami

– powiedział trener Stanów Zjednoczonych Gregg Berhalter.

I dla nas, i dla nich to mecz o wszystko. Ale to tylko piłka nożna. Spotkamy na boisku ludzi, z którymi łączy nas pasja i miłość do futbolu

– podkreślił.

Amerykanie będą mieć we wtorek okazję do rewanżu za porażkę 1:2 w fazie grupowej MŚ w 1998 roku. Wtedy w Lyonie przed pierwszym gwizdkiem irańscy piłkarze wręczyli rywalom białe róże, które miały symbolizować pokój.

Czytaj więcej: Zaskakujące zachowanie kibica. Jest reakcja PZPN i Lewandowskiego

Irańscy piłkarze na celowniku całego świata

Występ Irańczyków w Katarze odbywa się w cieniu protestów po wrześniowej śmierci w policyjnym areszcie 22-letniej Mahsy Amini, aresztowanej wcześniej za złamanie surowych islamskich zasad dotyczących ubioru kobiet.

Przed pierwszym meczem irańscy piłkarze nie odśpiewali hymnu narodowego, co zostało odebrane jako wyraz solidarności z protestującymi. W drugim spotkaniu na tegorocznym mundialu Irańczycy odśpiewali swój hymn w bardzo stonowany sposób.

Musimy udowodnić sobie i innym, że stać nas na awans do 1/8 finału – mówił po meczu z Walią portugalski szkoleniowiec Irańczyków Carlos Queiroz.

– przekazał Carlos Queiroz.

Stany Zjednoczone to jednak świetny zespół, co widzieliśmy w obu dotychczasowych spotkaniach. Musimy się skupić tylko na piłce nożnej i naszej grze

– dodał portugalski trener Irańczyków.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY