Kibice wygwizdali irański hymn. Służby zabrały kobiecie koszulkę na cześć Mahsy Amini

KATAR2022
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Protest irańskich kibiców

Irańscy fani protestują podczas mundialu / Fot. Twitter

Irańscy piłkarze przed piątkowym meczem z Walią w mistrzostwach świata w przeciwieństwie do wcześniejszego spotkania z Anglią, odśpiewali hymn narodowy.
  • Spotkania reprezentacji Iranu, ze względu na sytuację w tym kraju wywołują wśród kibiców i dziennikarzy ogromne emocje.
  • Tym razem nie było inaczej, gdyż kibice wygwizdali własny hymn, który w przeciwieństwie do poprzedniego spotkania został zaśpiewany przez irańskich piłkarzy.
  • Ponadto, jedna z fanek zaprezentowała koszulkę z imieniem Mahsy Amini., która ostatecznie została zabrana przez służby.
  • Zobacz także: Teksas. Mąż podał kobiecie tabletki aborcyjne. Na szczęście dziecko urodziło się zdrowe

Przed spotkaniem Iran – Walia podczas hymnu z trybun dało się słyszeć gwizdy i krzyki kibiców, które miały na celu prawdopodobnie zagłuszenie go. Tym razem piłkarze postanowili odśpiewać hymn, choć w pierwszym spotkaniu podjęli inną decyzję.

Na trybunach ponownie widocznych było wiele oznak poparcia do protestów. Widać było m.in. sympatyków irańskiego zespołu z kartonami w barwach narodowych i napisem: kobieta, życie, wolność.

Jedna z kobiet z wyraźnie zaznaczonymi czerwonymi łzami w pobliżu oczu, trzymała koszulkę piłkarskiej reprezentacji z napisem na plecach “Mahsa Amini – 22”, czym wyraźnie nawiązała do 22-letniej Kurdyjki z Iranu, która została zatrzymana we wrześniu przez irańską policję moralności w związku z nakryciem głowy, które zdaniem funkcjonariuszy niedostatecznie zasłaniało jej włosy.

Jak się później okazało, kobieta została poproszona przez ochronę o schowanie kontrowersyjnej koszulki. Ostatecznie koszulka została siłą zabrana przez obecnych na stadionie funkcjonariuszy policji.

Czytaj więcej: Ranking mundialowych piosenek. Polski utwór wysoko na liście

Irańscy piłkarze pod okiem reporterów

Irańscy piłkarze od lat byli źródłem dumy narodowej, ale przed mundialem zostali uwikłani w politykę. Pojawiły się pytania, jak powinni się zachować w Katarze w związku z wydarzeniami w ojczyźnie, spekulowano, że mogą wykorzystać wielką oglądalność mundialu, do poparcia protestujących rodaków.

Zapytany w czwartek napastnik reprezentacji Iranu Mehdi Taremi o wydarzenia w ojczyźnie, odparł, że przyjechali do Kataru grać w piłkę, ale zaznaczył też, że nikt nie wywiera na nich żadnej presji odnośnie zachowania.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

sport.tvp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY