Bloomberg: Chiny wstrzymały zakup rosyjskiej ropy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Spotkanie Bidena z Xi Jinpingiem

Xi Jinping i prezydent USA Joe Biden / Fot. Twitter

Chińscy nabywcy ropy naftowej z rosyjskiej wschodniej Syberii i Oceanu Spokojnego wstrzymali zakupy przed spodziewanym ogłoszeniem proponowanego przez Waszyngton pułapu cen ropy.

Agencja Bloomberg poinformowała, że Chińczycy wstrzymali zakup rosyjskiego ropy naftowej, przed wdrożeniem przez Stany Zjednoczone pułapu cenowego na ropę. Dziennikarze doszli również do nieoficjalnych informacji o podzieleniu się pułapem cenowym z państwami Unii Europejskiej.

Amerykanie mają spotkać się w tej sprawie 23 listopada z unijnymi ambasadorami. Jednakże jak donosi jeden z urzędników z departamentu skarbu USA, temat ten nie ma być brany pod uwagę.

Czytaj więcej: Polska największym eksporterem diesla na Ukrainę

Amerykanie narzucają pułap cenowy na ropę

Celem proponowanego pułapu cenowego było zmniejszenie wpływów Rosji z eksportu ropy bez odcinania jej podaży od rynków światowych.

Nabywcy kupujący ropę powyżej pułapu cenowego mieliby zakaz korzystania z G-7 i europejskiego ubezpieczenia, pośrednictwa i pomocy finansowej przy transakcjach.

Wicepremier Rosji Andriej Biełousow powiedział, że Moskwa nie będzie sprzedawać ropy krajom, które wdrożyły limit, a zamiast tego przekieruje dostawy do innych krajów lub ograniczy produkcję.

Od wtorkowego poranku akcje Shella były droższe o 3,34% do 2348,50 pensów, a BP o 5,85% do 484,95 pensów. Z drugiej strony ropa Brent zaliczyła wzrost o 0,33% do 87,78 dolarów za baryłkę na ICE.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

sharecast.com, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY