Polska największym eksporterem diesla na Ukrainę

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. YouTube

Polskie rafinerie produkują spore ilości oleju napędowego, przyczyniając się do spadku cen paliw.
  • Cena diesla dla polskich konsumentów (bez podatku) w połowie października wyniosła 1,66 euro za litr i była jedną z najniższych w UE.
  • Polska jest obecnie największym eksporterem diesla na Ukrainę.
  • Znajduje się również w pierwszej dziesiątce importerów ropy naftowej z Rosji.
  • Diesel powstaje dzięki destylacji ropy naftowej.
  • Zobacz też: Co dalej z Grupą Wyszehradzką? Polska i Czechy odwołały spotkanie

Ceny oleju napędowego gwałtownie rosną, ale polskie rafinerie produkują największe od lat ilości oleju napędowego – wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Eksperci instytutu zauważyli, że ceny oleju napędowego na europejskich stacjach wzrosły o ponad 70 proc. rok do roku, a niewystarczające magazyny oleju napędowego i ograniczone moce rafinerii podniosły ceny destylatów.

Eksperci podkreślili jednak, że produkcja w polskich rafineriach była największa od lat. W miesiącach styczeń – lipiec 2022 roku produkcja oleju napędowego w Polsce wzrosła o 14 proc. rok do roku do 8,2 mln ton. Dostawy krajowe brutto, obejmujące import, eksport i dostawy, wzrosły o 5 proc. rok do roku.

Cena diesla dla polskich konsumentów (bez podatku) w połowie października wyniosła 1,66 euro za litr i była jedną z najniższych w UE. Rozszerzenie w przyszłym roku unijnych sankcji na rosyjskie produkty naftowe, bez ograniczenia ich stosowania, może pogłębić kryzys na rynku diesla.

Polska kupuje ropę naftową z Rosji i jest największym dostawcą diesla na Ukrainę

W miesiącach od stycznia do lipca 2022 roku dostarczyła na Ukrainę ponad 430 tys. ton oleju napędowego, czyli dwa razy więcej niż Bułgaria, drugi co do wielkości eksporter – wynika z danych przytoczonych przez PIE. Od stycznia do września 2022 roku łączny eksport z polskich rafinerii w Płocku, Gdańsku i Możejkach (Litwa) należących do PKN Orlen, wyniósł 554 tys. ton i był największy w historii. Liczba ta jest o 40 proc. wyższa w porównaniu z ubiegłym rokiem i stanowiła 54 proc. unijnego eksportu na Ukrainę.

Analitycy PIE stwierdzili, że europejskie zapasy oleju napędowego są najniższe od lat. Pod koniec września zapasy w krajach UE wyniosły 360 mln baryłek, najniżej od 2004 roku. Łączne dostawy średnich destylatów w 16 krajach europejskich badanych przez fundację Euroilstock były we wrześniu o 11 proc. niższe rok do roku i o 13 proc. niższe niż w 2019 roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Forsal, Rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY