Ukazała się „Encyklopedia ruchu narodowego. Organizacje, wydarzenia, pojęcia”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
„Encyklopedia ruchu narodowego. Organizacje, wydarzenia, pojęcia”.

„Encyklopedia ruchu narodowego. Organizacje, wydarzenia, pojęcia”. / Fot. IDMN

Nakładem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej oraz Wydawnictwa Neriton ukazały się dwa pierwsze tomy nowej serii pt. „Encyklopedia ruchu narodowego. Organizacje, wydarzenia, pojęcia”.

– Encyklopedia zbiera dotychczasową wiedzę historyków na temat najważniejszych organizacji, wydarzeń, ale także pojęć, które używamy, albo nie używamy ich właściwie, a które dotyczą szeroko pojętej historii obozu narodowego – mówi o najnowszej publikacji prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN.

Zobacz także: Kongres 590. Duda: “Polska będzie miała udział w odbudowie Ukrainy”

„Encyklopedia ruchu narodowego” stanowi niezbędne dopełnienie ukazującego się równolegle nakładem IDMN „Słownika biograficznego polskiego ruchu narodowego” (t. 1–4, Warszawa 2020–2022). Założeniem redaktora odpowiedzialnego za „Encyklopedię ruchu narodowego”, dr. Krzysztofa Kawęckiego, jest przybliżenie czytelnikom historii ruchu narodowego w XIX i XX wieku przy pomocy obszernych haseł rzeczowych, napisanych przez wybitnych specjalistów.

– Znajdą tam Państwo takie hasła jak historia Narodowych Sił Zbrojnych, Związku Jaszczurczego, Narodowej Organizacji Bojowej, ale także mniej znanych organizacji, które istniały w II RP, a które są ściśle związane z historią obozu narodowego – podkreśla dyrektor Instytutu.

W sumie planowane jest wydanie co najmniej pięciu tomów Encyklopedii, czyli około 180 haseł. Na tom pierwszy składa się 38, a na drugi 35 obszernych haseł.

Fragment recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Kucharczyka:

„Słownik (…) jest unikalnym na naszym rynku wydawniczym, ale i w polskiej historiografii ostatnich kilkudziesięciu lat, zestawieniem tematycznym obejmującym – zgodnie z tytułem – szeroki wachlarz zagadnień związanych z pojęciami, wydarzeniami oraz instytucjami, których istnienie związane było z historią polskiego obozu narodowego. Dlatego też inicjatorom tego przedsięwzięcia należą się słowa uznania. (…) Czytelnik otrzymuje na kartach recenzowanego opracowania słownikowego nie tylko zbiór haseł, ale w wielu przypadkach mamy do czynienia z mini-studiami odnoszącymi się do wybranych zagadnień”.

Fragment recenzji prof. dr. hab. Tadeusza Wolszy:

„Pomysł wydania słownika pojęć, wydarzeń i instytucji polskiego obozu narodowego, (…) uważam za bardzo cenną inicjatywę z kilku ważnych powodów. Mam tu na myśli propagowanie wiedzy na temat szeroko rozumianej Narodowej Demokracji i jej dokonań w kluczowych wydarzeniach naszej historii. (…) Zaletę widzę również w udziale badaczy młodych, którzy dołączyli z powodzeniem do niemałego już grona innych specjalistów zajmujących się historią obozu narodowego począwszy od lat osiemdziesiątych XIX, na latach pięćdziesiątych XX stulecia skończywszy”.

Prof. Jan Żaryn o encyklopedii:

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY