- Na mundialu w Katarze 137 z 800 piłkarzy będzie grać w reprezentacji swojego państwa, które nie jest krajem ich pochodzenia.
- W polskiej reprezentacji jest dwóch emigrantów – Polak Nikola Zalewski z Włoch oraz Polak Matty Cash, urodzony w Anglii.
- Najbardziej zróżnicowana pod względem pochodzenia zawodników wydaje się drużyna Maroko.
- Zobacz też: Kraków: Stoisko kwiaciarek za 114 tys. zł netto
Autorzy hiszpańskiego podcastu Fútbol Infinito opublikowali zestawienie zawodników, którzy wezmą udział w rozgrywkach mundialowych w Katarze, grając w reprezentacjach swoich krajów, niebędących jednak państwami ich pochodzenia.
Na mundialu w Katarze 137 z 800 piłkarzy będzie grać w reprezentacji swojego państwa, które nie jest krajem ich pochodzenia. W polskiej reprezentacji jest dwóch emigrantów – Polak Nikola Zalewski z Włoch oraz Polak Matty Cash, urodzony w Anglii.
Matty Cash, mający polskie korzenie, zadeklarował chęć gry w reprezentacji Polski w piłce nożnej w 2019 roku, lecz dopiero w 2021 roku po potwierdzeniu obywatelstwa polskiego został oficjalnie uprawniony do występów w drużynie narodowej.
Inne reprezentacje
Najbardziej zróżnicowana pod względem pochodzenia zawodników wydaje się drużyna Maroko. Czternastu Marokańczyków biorących udział w mundialu są emigrantami – między innymi z Holandii i Belgii.
Jeśli chodzi o najwięcej przypadków tego samego kraju urodzenia wśród piłkarzy-emigrantów danej reprezentacji, wybija się Tunezja z dziesięcioma Tunezyjczykami pochodzenia francuskiego, Walia z dziewięcioma Walijczykami urodzonymi w Anglii, Senegal z dziewięcioma zawodnikami narodzonymi na francuskiej ziemi, a także Kamerun z ośmioma takimiż.
Prawdopodobnym powodem dominacji francuskich korzeni wśród piłkarzy grających na mundialu jest francuska kolonizacja Afryki. Ogółem 34 zawodników ma pochodzenie francuskie.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Twitter, Wikipedia