Business Insider: Rządowe wakacje kredytowe zbierają żniwo

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Oddział PKO BP w Krakowie

Oddział PKO BP w Krakowie / Fot. Wikimedia Commons

Damian Słomski pisze na stronie Business Insider, że przed polskimi bankami stoi kwartał, mogący być dla nich "najgorszym w historii".

Damian Słomski pisze na stronie Business Insider, że przed polskimi bankami stoi kwartał, mogący być dla nich “najgorszym w historii”. Klienci jednak “mogą spać spokojnie. Ich pieniądze są bezpieczne”.

Spośród ośmiu największych banków sześć zanotuje straty. Po raz pierwszy od dawna PKO Bank Polski i Peako nie wypracowały zysku kwartalnego. Słomski pisze, że straty sektora bankowego mogły być wyższe niż 4 mld zł. Główne powody?

Wakacje kredytowe i rezerwy na kredyty frankowe.

Ponoć gdyby nie “zdarzenia” tego typu, sektor mógłby odnotować 8 mld zł zysku.

Szczegóły

Prognozy dla sześciu czołowych banków notowanych na giełdzie w Warszawie zakładają straty w trzecim kwartale. Mianowicie chodzi o mBank, Pekao, PKO BP, ING Bank Śląski, BNP Paribas oraz Alior Bank. Natomiast przewiduje się, iż Bank Handlowy i Santander utrzymają swoje wyniki na plusie.

Jako przyczyny strat, analityk BM mBanku Michał Konarski wymienia wakacje kredytowe, składki na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców czy IPS (system dbający o płynność i wypłacalność banków).

Wcześniej banki odnosiły rekordowe zyski

Jak informowaliśmy latem, Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła, że w maju polski sektor bankowy pobił rekord w miesięcznym zysku. Banki zarobiły wówczas 3,7 mld zł. To więcej, niż kiedykolwiek. Majowy zysk to zaledwie niewielka część pieniędzy, jakie banki w Polsce zarobiły od początku obecnego roku. Od stycznia to już łącznie 13 mld zł.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Business Insider

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY