Ukraińska wicepremier do rodaków za granicą: Nie wracajcie

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk / Fot. Youtube

Wicepremier Ukrainy i minister ds. terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk wezwała Ukraińców przebywających za granicą, by nie wracali na zimę.
  • Powiedziała, że kraj potrzebuje sposobu na przetrwanie zimy.
  • Sieci energetyczne, uszkodzone przez rosyjskie ataki, nie poradzą sobie z powrotem milionów ludzi.
  • Dodała, że byłaby bardzo szczęśliwa, gdyby Ukraińcy mogli wrócić na wiosnę i rozpoczęłaby się odbudowa zniszczonych wojną terenów.
  • Zobacz też: Papież oferuje mediację między Rosją a Ukrainą

Wicepremier Ukrainy i minister ds. terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk wezwała Ukraińców przebywających za granicą, by nie wracali na zimę do ojczyzny. Powiedziała, że kraj potrzebuje sposobu na przetrwanie zimy, a sieci energetyczne, uszkodzone przez rosyjskie ataki, nie poradzą sobie z powrotem milionów ludzi.

Proszę, żebyście nie wracali. Musimy przetrwać zimę. (…) Widzicie, co robi Rosja. Powrót teraz oznaczałby ponowne narażenie siebie, swoich dzieci, wszystkich bezbronnych krewnych, którzy mogą być chorzy, mało mobilni lub starzy. Nie ma potrzeby, aby robić coś takiego. Jeśli możecie, zostańcie na zimę za granicą.

Wiosna

Dodała, że byłaby bardzo szczęśliwa, gdyby Ukraińcy mogli wrócić na wiosnę i rozpoczęłaby się odbudowa zniszczonych wojną terenów. Powiedziała jednak, że ludzie powinni zdać sobie sprawę, że “sytuacja będzie się tylko pogarszać – a my musimy przetrwać tę zimę”.

Dopiero wtedy, mówiła, będzie można myśleć innych rzeczach. Prezydent Ukrainy mówił wcześniej, że rosyjskie ataki uszkodziły jedną trzecią ukraińskiego sektora energetycznego. Rosja od 10 października przeprowadza systematyczne ataki na ukraiński sektor energetyczny.

Odnotowało 11,1 mln przekroczeń granicy. W drugą stronę – czyli na Ukrainę – od lutego granicę przekroczyło 6,7 mln osób. Nie można jednak z całą pewnością określić, kiedy osoby wracają z zagranicy na stałe, a kiedy tylko czasowo. Najwięcej imigrantów/uchodźców z Ukrainy znajduje się w Rosji. Według danych jest to 2,8 mln. Na drugim miejscu jest Polska z 1,4 mln, a za nią Niemcy z około 1 mln.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY