Konkurs “Polska-Węgry – historia przyjaźni”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Minister edukacji Przemysław Czarnek

Minister edukacji Przemysław Czarnek / Fot. PAP/Piotr Nowak Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Tomasz Zieliński powiedział, że tegoroczna edycja będzie bardziej wymagająca, ale trud wynagrodzić mają przewidziane nagrody.
  • Ogłoszono drugą edycję konkursu dla młodzieży szkolnej o historii Polski i Węgier.
  • Tegoroczna edycja skupia się na trzech postaciach: na świętej Kindze dziewicy, generale Józefie Bemie, oraz na królu Stefanie Batorym.
  • Konkurs “Polska-Węgry – historia przyjaźni” jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych.
  • Zobacz też: Ukraina: “Dziś to zaszczyt nazywać się Banderą”

We wtorek 25 października ogłoszona została druga edycja konkursu dla młodzieży szkolnej o historii Polski i Węgier.

“Polska-Węgry – historia przyjaźni”

Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek oraz ambasadoressa Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács ogłosili konkurs “Polska-Węgry – historia przyjaźni”, którego tegoroczna edycja skupia się na trzech postaciach: na świętej Kindze dziewicy, małżonce Bolesława V Wstydliwego, a po jego śmierci klarysce, na muzułmańskim rewolucjoniście generale Józefie Bemie, oraz na królu Polski Stefanie Batorym.

To są postacie, które łączyły w historii bardzo mocno nasze dwa narody i dlatego ich życie i działalność będą tematem tego konkursu

– powiedział Czarnek.

Nasze tysiącletnie historie przeplatały się nawzajem. Jest wiele symbolicznych, wspólnych wydarzeń. Jeden z polskich legionistów, który został zapytany, co oznacza przyjaźń polsko-węgierska powiedział, że to jest miłość i interes

– oznajmiła pani Kovács, odwołując się do historii udziału Polaków w rewolucji na Węgrzech (1848–1849) w ramach bezbożnej “Wiosny Ludów”.

Konkurs. Nagrody

Wiceszef Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz autor pomysłu tego konkursu Tomasz Zieliński powiedział, że tegoroczna edycja będzie bardziej wymagająca, ale trud wynagrodzić mają przewidziane nagrody oraz – przede wszystkim – nabyta w ten sposób wiedza.

Najważniejszym aspektem konkursu jest poznanie wspólnej historii Polski i Węgier.

Konkurs “Polska-Węgry – historia przyjaźni” jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Zwycięzcy otrzymają stypendia, a nagrody finansowe dostaną również nauczyciele.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PCh24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY