Rumuński minister obrony podaje się do dymisji po wezwaniu do rozmów pokojowych z Rosją

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Vasile Dîncu

Vasile Dîncu / Fot. Twitter

Dîncu postąpił wbrew oficjalnej polityce swojego kraju, wspierającej działania wojenne Ukrainy.
  • W jednym z wywiadów Dîncu powiedział, że jedyną szansą na zakończenie konfliktu jest wynegocjowanie pokoju z Rosją przez państwa świata.
  • W ostatnich tygodniach prezydent Klaus Iohannis, który jest jednocześnie dowódcą sił zbrojnych kraju, kilkakrotnie publicznie krytykował stanowisko Dîncu.
  • Podkreślał też, że Rumunia uważa, iż to Ukraina powinna zdecydować, kiedy chce rozpocząć rozmowy pokojowe.
  • Zobacz też: Zobowiązania funduszy emerytalnych UE wzrastają do 122 mld euro

Rumuński minister obrony i polityk socjaldemokratyczny Vasile Dîncu podał się w poniedziałek do dymisji w związku z komentarzami, które wygłosił kilka miesięcy temu, popierając dążenie do pokoju z Rosją.

Dîncu ogłosił swoją rezygnację w mediach społecznościowych, ale posunięcie to było dużym zaskoczeniem, ponieważ skandal wokół niektórych jego wcześniejszych komentarzy wydawał się wygasać. Na początku października minister wygłosił szereg komentarzy na temat wojny na Ukrainie, które były sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem Bukaresztu o bezgranicznym poparciu dla działań wojennych Ukrainy.

W jednym z wywiadów Dîncu powiedział, że jedyną szansą na zakończenie konfliktu jest wynegocjowanie pokoju z Rosją przez państwa świata, NATO i Stany Zjednoczone, ponieważ w tej chwili ukraiński establishment polityczny nie może sobie pozwolić na zaakceptowanie niesprawiedliwej utraty terytorium.

Vasile Dîncu napisał na Twitterze:

Powodem mojej decyzji jest niemożność współpracy z Prezydentem Rumunii, Naczelnym Wodzem Armii Rumuńskiej.

Inni rumuńscy politycy

W ostatnich tygodniach prezydent Klaus Iohannis, który jest jednocześnie dowódcą sił zbrojnych kraju, kilkakrotnie publicznie krytykował stanowisko Dîncu. Podkreślał też, że Rumunia uważa, iż to Ukraina powinna zdecydować, kiedy chce rozpocząć rozmowy pokojowe. W ubiegłym tygodniu premier Nicolae Ciucă odbył bezpośrednie spotkanie z Dîncu i wydawało się, że osiągnięto porozumienie i sprawa powoli gaśnie.

Rumuńskie doniesienia prasowe mówią, że prezydent ubiega się o stanowisko sekretarza generalnego NATO po zakończeniu obecnej kadencji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY