Zobowiązania funduszy emerytalnych UE wzrastają do 122 mld euro

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Canva

Podwyżka ma miejsce, gdy większość wynagrodzeń w całym bloku nie jest powiązana z inflacją.
  • Pensje urzędników UE wzrosły o około 7 procent.
  • Ta podwyżka ma miejsce pomimo tego, że większość wynagrodzeń w całym bloku nie jest powiązana z inflacją, a wiele milionów osób boryka się z bieżącym kryzysem kosztów utrzymania.
  • Oprócz wynagrodzeń indeksowanych do inflacji, urzędnicy unijni mają liczne inne przywileje.
  • Zobacz też: Rakowski: Putin ma realnego sojusznika w wojnie na Ukrainie [NASZ WYWIAD]

Jak się okazuje, zobowiązanie Unii Europejskiej z tytułu emerytur dla byłych urzędników Komisji Europejskiej wzrosło od 2020 r. o ponad 6 mld euro do 122,5 mld euro z powodu indeksacji wypłat wynagrodzeń zgodnie z inflacją w niektórych krajach UE.

Kwota ta obejmuje uprawnienia emerytalne i koszty opieki zdrowotnej dla 36 000 pracowników UE, zarówno aktywnych, jak i emerytowanych, wraz z pozostałymi przy życiu osobami na utrzymaniu.

Jak donosi niemiecka gazeta “Bild”, według obliczeń Komisji Europejskiej pensje urzędników UE wzrosły o około 7 procent, a podwyżka ta będzie obowiązywać z mocą wsteczną od 1 lipca. W wyniku podwyżki przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen otrzyma około 2000 euro miesięcznie, a posłowie i komisarze UE odpowiednio 623 euro i 1460 euro.

Inflacja i podwyżki

Ta podwyżka ma miejsce pomimo tego, że większość wynagrodzeń w całym bloku nie jest powiązana z inflacją, a wiele milionów osób boryka się z bieżącym kryzysem kosztów utrzymania.

Wiele powodów podwyżki wynagrodzeń, a co za tym idzie wzrostu emerytur urzędników UE, wynika z przepisów krajowych w Belgii i Luksemburgu, które automatycznie indeksują wynagrodzenia pracowników do poziomu inflacji, choć wbrew zaleceniom Komisji Europejskiej dla rządów i przedstawicieli grup pracowniczych.

Wynagrodzenia pracowników UE mogą być dostosowywane dwa razy w roku w celu odzwierciedlenia zmian w kosztach życia i mogą być stosowane z mocą wsteczną w sytuacji, gdy inflacja w danym okresie wzrosła powyżej 3 procent.

W sytuacji, gdy w strefie euro inflacja wzrosła o 12 proc. i 6,9 proc. odpowiednio w Belgii i Luksemburgu, niektórzy urzędnicy unijni mogą w przyszłym roku spodziewać się kolejnego wzrostu płac, co wiązałoby się również z dalszym wzrostem zobowiązań wobec funduszy emerytalnych.

Oprócz wynagrodzeń indeksowanych do inflacji, urzędnicy unijni mają liczne inne przywileje.

Otrzymują dodatki ekspatriacyjne, wysokie zasiłki na dzieci, pomoc w zakładaniu firmy oraz dodatek na gospodarstwo domowe

– podała niemiecka publikacja Junge Freiheit.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY