Sunak o krok od spełnienia marzeń. Jedyna rywalka zrezygnowała z walki

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Nowy premier Wielkiej Brytanii

Rishi Sunak / Fot. PAP/EPA/Neil Hall. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Rishi Sunak będzie kolejnym premierem Wielkiej Brytanii po tym, jak Penny Mordaunt wycofała się z wyścigu o przywództwo w Partii Konserwatywnej.
  • Premierem Wielkiej Brytanii zostanie najprawdopodobniej Rishi Sunak, który został jedynym kandydatem na fotel lidera Partii Konserwatywnej.
  • Zarówno Boris Johnson jak i Penny Mordaunt zrezygnowali z udziału w wyborach.
  • Sunak był już głównym kandydatem podczas starcia z Liz Truss, lecz wówczas przegrał pojedynek.
  • Teraz bez kontrkandydatów oczekuje na oficjalne desygnowanie na lidera partii, a także mianowanie go nowym premierem przez króla Karola III.
  • Zobacz także: Boris Johnson zrezygnował z ubiegania się o stanowisko premiera

Rishi Sunak zostanie nowym szefem brytyjskiego rządu, bo jest jedynym kandydatem, który uzyskał ponad 100 nominacji od posłów Partii Konserwatywnej. Wcześniej w poniedziałek z wyścigu wycofała się Penny Mordaunt, a w niedzielę zrezygnował Boris Johnson.

42-letni Sunak będzie najmłodszym premierem we współczesnej historii Wielkiej Brytanii. Jest posłem Partii Konserwatywnej od 2015 roku, reprezentując okręg Richmond w North Yorkshire. W referendum z 2016 roku poparł Brexit. Ma 4,5 roku doświadczenia w rządzie, w tym 2,5 roku jako minister finansów w czasie pandemii COVID-19.

W lipcu ustąpił ze stanowiska w rządzie Johnsona, wytykając premierowi, że wyborcy mają prawo oczekiwać kompetentnej i poważnej polityki. Odejście Sunaka uruchomiło falę, która doprowadziła do rezygnacji Johnsona, którego zastąpiła Liz Truss.

Czytaj więcej: “Zapal znicz pamięci”. W tym roku to już XIV edycja akcji

Sunak bardzo ciepło o byłym szefie

Zmierzający po fotel premiera Sunak, jeszcze wczoraj w bardzo ciepłych słowach odniósł się do decyzji swojego byłego szefa Borisa Johnsona. Podziękował mu za Brexit, a także za program szczepień. Chciałby on również, aby były premier pozostał nadal aktywnym politykiem.

Chociaż zdecydował się nie kandydować ponownie na premiera, mam szczerą nadzieję, że nadal będzie miał swój wkład w życie publiczne w kraju i za granicą. Boris Johnson zapewnił brexit i wspaniały program szczepień. Poprowadził nasz kraj przez niektóre z najtrudniejszych wyzwań, z jakimi kiedykolwiek mieliśmy do czynienia, a następnie zajął się Putinem i jego barbarzyńską wojną na Ukrainie. Zawsze będziemy mu za to wdzięczni

– podkreślił Rishi Sunak.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY