Ambasador Zwarycz: Ukraina de facto jest już członkiem NATO

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
NATO

Flaga NATO / Fot. Pixabay

Myślę, że w interesie wszystkich państw członkowskich jest wprowadzenie Ukrainy do NATO tak szybko, jak to możliwe - powiedział.
  • Ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Zwarycz, oznajmił, że Ukraina należy już do NATO.
  • Powiedział, że podziela “euroatlantyckie wartości” i ich broni za cenę życia swoich mieszkańców.
  • “Już dzisiaj w praktyce wykazujemy interoperacyjność na poziomie, który istotnie przewyższa zdolności wielu sojuszników” – powiedział ambasador.
  • Zobacz też: Polska sfinansowała ponad połowę terminali Starlink dla Ukrainy

Ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Zwarycz, oznajmił, że Ukraina należy już do NATO.

Ukraina de facto jest już członkiem NATO, nie tylko podziela euroatlantyckie wartości, ale ich broni, faktycznie broni wschodniej flanki NATO.

Formalnie być przyjęta do Sojuszu nie może, gdyż NATO nie przyjmuje państw podczas dotyczących ich działań wojennych. Ukraina wystąpiła z wnioskiem o członkostwo 30 września. Nawet w ukraińskiej konstytucji znajduje się zapis o dążeniu do zostania członkiem Sojuszu.

Programy i “wartości”

Zwarycz przypomniał, że w 2008 r. szczyt NATO w Bukareszcie uznał Ukrainę za przyszłego sojusznika. Dodał, iż od 2009 r. kraj wdraża programy zawierające 500 priorytetowych zadań i zbliżające Ukrainę do NATO.

Tak więc dziś Ukraina de facto już jest członkiem Sojuszu. Już dzisiaj w praktyce wykazujemy interoperacyjność na poziomie, który istotnie przewyższa zdolności wielu sojuszników. Tak, że wszelkie zastrzeżenia dotyczące przyszłego członkostwa Ukrainy mają charakter wyłącznie polityczny.

Ambasador ogłosił, że Ukraina podziela wartości i zasady zapisane w traktacie waszyngtońskim oraz broni ich za cenę życia tysięcy swoich mieszkańców.

Nie mamy jeszcze ochronnego parasola artykułu 5 traktatu waszyngtońskiego, ale wszyscy członkowie NATO są de facto pod parasolem sił zbrojnych Ukrainy, które w rzeczywistości bronią wschodniej flanki NATO, wartości i zasad Sojuszu. Członkostwo Ukrainy w NATO wzmocni Sojusz, nie osłabi go. Myślę, że w interesie wszystkich państw członkowskich jest wprowadzenie Ukrainy do NATO tak szybko, jak to możliwe.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY