Polska sfinansowała ponad połowę terminali Starlink dla Ukrainy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Bracia Kłyczko

Bracia Kłyczko / Fot. Wikimedia Commons

Około 85% z 20 000 terminali Space X Starlink, z których korzystają Ukraińcy, zostało faktycznie opłacone przez rządy Polski, USA i Wielkiej Brytanii.
  • Terminale Starlink stworzone przez firmę Elona Muska – SpaceX umożliwiają ukraińskiemu wojsku i cywilom korzystanie z internetu.
  • Z 20 tysięcy tych terminali używanych na Ukrainie, 11 700 zostało zakupionych przez Polskę.
  • 5 000 zakupił polski gigant paliwowy PKN Orlen.
  • Zobacz też: Janusz Korwin-Mikke: Nie, nie przechodzę na żadną emeryturę

Terminale Starlink stworzone przez firmę Elona Muska – SpaceX umożliwiają ukraińskiemu wojsku i cywilom korzystanie z internetu. Z 20 tysięcy tych terminali używanych na Ukrainie, 11 700 zostało zakupionych przez Polskę.

Terminale pomagają ukraińskiemu wojsku w prowadzeniu obserwacji i komunikacji. Z systemów korzystają także organizacje cywilne i operatorzy infrastruktury. Są one połączone z satelitami, co pozwala Ukraińcom na ominięcie ewentualnych ataków Rosji na własną infrastrukturę internetową.

Tuż po rozpoczęciu wojny firma Muska przyznała władzom Ukrainy dostęp do Starlink. W rzeczywistości jednak 85 procent z 20 tysięcy terminali zostało sfinansowanych ze źródeł amerykańskich, polskich i brytyjskich, co przyznało SpaceX w komunikacji z Pentagonem.

Rządy tych państw sfinansowały również około 30 procent kosztów połączenia internetowego dla terminali. Koszt jednego urządzenia wynosi średnio około 4,5 tys. dolarów miesięcznie.

Polska i Starlink

Według polskiego rządu, Polska kupiła 11 700 terminali Starlink, z czego 5 000 zakupił polski gigant paliwowy PKN Orlen. SpaceX obiecał sfinansować koszty operacyjne tych ufundowanych przez Orlen terminali. Te liczby wskazują, że Polska jest największym dostawcą terminali Starlink na Ukrainę, każdy z nich kosztuje od 1500 do 2500 dolarów. SpaceX płaci około 70 procent wyższych kosztów operacyjnych łączności internetowej.

Ukraińcy proszą teraz SpaceX o dodatkowe 6.200 terminali i około 500 nowych terminali miesięcznie, aby zastąpić te, które Rosjanom udaje się w tym czasie zniszczyć. SpaceX chce, aby Pentagon sfinansował ten rachunek, który wyniósłby 380 milionów dolarów. Według Muska terminale Starlink zużywają nawet 100 razy więcej w transmisji danych w porównaniu z użytkiem domowym.

Musk ogłosił na Twitterze, że jego firma będzie kontynuować wsparcie na Ukrainie, pomimo tego, co uważa za niewystarczające finansowanie operacji ze środków publicznych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W polityce

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY