80 lat temu powstała UPA — odpowiedzialna za wymordowanie 100 tys. Polaków

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
plakat UPA

plakat UPA / Fot. Wikimedia Commons

14 października 1942, 80 lat temu powstała Ukraińska Powstańcza Armia. UPA była formacją zbrojną banderowskiej frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B) – tego dnia powstał pierwszy oddział partyzancki.

Z jednej strony UPA wykazała się bohaterstwem w czasie II wojny światowej, walcząc przeciwko Niemcom i Rosjanom. Z drugiej, z naszego polskiego punktu widzenia ważniejszej strony, od 1943 roku, według szacunków historyków, sadystycznie wymordowała 100.000 Polaków zamieszkałych na Wołyniu, Polesiu i w Małopolsce Wschodniej.

Zobacz także: Marsz Niepodległości 2022. Bąkiewicz: “Wielka Polska w oczach przodków jest konieczna” [+WIDEO]

Przymusowy pobór

Banderowcy często zmuszali Ukraińców do wstępowania do UPA. Odmowa walki w szeregach UPA często karana była śmiercią. Wśród ochotników w formacji znaleźli się działacze i sympatycy UPA, niezwiązani z UPA zwolennicy walki o niepodległość, przeciwnicy Niemców, Rosjan i komunistów.

UPA dowodził Roman Szuchewycz („Taras Czuprynka”), przed wojną ukraiński terrorysta w II RP, w czasie wojny dowódca ukraińskiego batalionu policyjnego w służbie niemieckiej. W 1944 roku liczebność UPA mogła dojść do 40.000 żołnierzy. Pierwsze akcje UPA polegały na atakowaniu Niemców i mordowaniu Polaków.

Doświadczenie zdobyte na niemieckiej służbie

Wielu późniejszych żołnierzy UPA, kiedy było na służbie niemieckiej, zdobyło przed 1943 rokiem doświadczenie w czasie masowych mordów Żydów. W 1943 roku 5.000 Ukraińców służących w niemieckich oddziałach policyjnych zbiegło z bronią do szeregów UPA. Po wzmocnieniu swoich sił oddziały UPA, w wyniku walk z Niemcami, przejęły kontrolę nad znajdującymi się pod formalną okupacją niemiecką terenami Wołynia i Podola, i zaczęły eksterminację Polaków. Zbrodnie te były wyjątkowo okrutne, a liczba polskich ofiar, według historyków, może wynosić do 100.000 zamordowanych.

Równocześnie ze zbrodniami na Polakach, UPA prowadziło bohaterską walkę z sowiecką partyzantką (czyli rosyjski dywersantami) i rosyjskimi okupantami z nadchodzącej od wschodu Armii Czerwonej. Walka ta była kontynuowana już po zajęciu przez Rosjan terenów Ukrainy i rozpoczęciu rosyjskiej okupacji. UPA likwidowała oprawców z rosyjskiej NKWD i komunistycznych propagandzistów. Rosjanie, by zdławić opór Ukraińców, dokonali masowych deportacji Ukraińców z Ukrainy w głąb Rosji i terenów przez Rosję okupowanych. Ostatnie oddziały UPA zostały rozbite przez rosyjskiego okupanta pod koniec lat 50. XX wieku.

Na ziemiach polskich, uznawanych przez UPA za ukraińskie, UPA nie tylko mordowała Polaków, ale i walczyła z polską partyzantką z AK i Batalionów Chłopskich, a potem z podległymi Rosjanom polskojęzycznymi oddziałami Wojska „Polskiego”.

Pamięć historyczna

Domaganie się przez stronę Polską od Ukraińców tego by wyrzekli się swoich mitów etno-nacjonalistycznych dotyczących UPA, niezależnie od tego, jak głupie i szkodliwe są te ukraińskie mity, jest marnowanie czasu i nie przynosi korzyści stronie Polskiej. Polscy powinni bez oglądania się na innych propagować w Polsce i na całym świecie własną polską narrację historyczną – obiektywnie prawdziwą i zgodną z naszymi polskimi interesami. Domaganie się od Ukraińców czy innych nacji tego, by te nacje przestały żyć swoimi urojeniami historycznymi, nie przyniesie oczekiwanych skutków, a tylko wzbudzi niechęć tych narodów do nas Polaków (tak jak w nas Polakach wzbudza gniew to gdy zagranica narzuca nam swoją narrację historyczną). Niech każdy naród żyje swoją historią. Polacy mają to szczęście, że nasze mity etno-nacjonalistyczne są prawdziwe, podczas gdy inne narody (w tym Ukraińcy) żyją urojeniami.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY