Prawicowy rząd w Szwecji. Szwedzcy Demokraci jako czwarty filar kontrolny

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prawicowe partie zawarły porozumienie ws. koalicji rzadowej

Prawicowy rząd koalicyjny w Szwecji / Fot. PAP/EPA/ Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Cztery prawicowe ugrupowania przedstawiły w piątek porozumienie w sprawie utworzenia rządu. Po raz pierwszy w historii wpływ na władzę w Szwecji będzie mieć przeciwna imigrantom partia Szwedzcy Demokraci.
  • Po miesiącu oczekiwania, szwedzkie partie prawicowe zawarły porozumienie ws. utworzenia rządu.
  • Lider Umiarkowanej Partii Koalicyjnej Ulf Kristersson ma zostać przyszłym premierem Szwecji.
  • Koalicja rządowa jak się okazuje będzie jednak mniejszościowa, gdyż do UPK dołączą Liberałowie oraz Chrześcijańscy Demokraci.
  • Co najistotniejsze, zwycięska partia Szwedzkich Demokratów posiadająca najwięcej mandatów, będzie wyłącznie wspierać rząd.
  • Politycy tej partii otrzymają zgodnie z umową kilka stanowisk w kancelarii premiera, aby mieć kontrolę nad rządem.
  • Lider SD Jimmie Akesson zapowiedział m.in. walkę z nielegalną imigracją.
  • Zobacz także: Polski Holding Spożywczy otworzy własne sklepy?

Jak poinformował na konferencji prasowej kandydat na premiera Ulf Kristersson mniejszościowy rząd utworzą: liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna, Chrześcijańscy Demokraci oraz Liberałowie.

Jesteśmy nowym oddechem w szwedzkiej polityce, to nie będą pasywne rządy

– poinformował prezes Umiarkowanej Partii Koalicyjnej Ulf Kristersson.

Polityk skrytykował w ten sposób osiem lat sprawowania władzy przez socjaldemokratów.

Szwedzcy Demokraci jednak poza rządem

W parlamencie trójpartyjny rząd wspierać mają posiadający najwięcej mandatów wśród prawicowych partii Szwedzcy Demokraci, których przedstawiciele otrzymają stanowiska w kancelarii premiera. Lider ugrupowania Jimmie Akesson zapowiedział politykę konkretnych działań. Ogłosił także zakończenie liberalnej polityki migracyjnej. 

Wychodzimy z założenia, że szwedzkie przepisy nie mogą być bardziej szczodre dla imigrantów niż w innych krajach Unii Europejskiej

– zaznaczył Jimmie Akesson.

Zapowiedział zmniejszenie liczby uchodźców kwotowych z 6 tys. rocznie do 900, wzrost liczby deportacji nielegalnie przebywających w Szwecji imigrantów, a także analizę możliwości wprowadzenia narodowego zakazu żebrania.

Walka z przestępczością

Inną zmianą mają być zdecydowane działania w walce z przestępczością. 

Wprowadzimy możliwość anonimowego składania zeznań, zlikwidujemy “rabat kar” dla młodych przestępców, jesteśmy otwarci na wynajmowanie miejsc w więzieniach w innych krajach

– dodał lider Szwedzkich Demokratów.

Liderka Chrześcijańskich Demokratów Ebba Busch obiecała szybkie rozpoczęcie inwestycji w budowę nowych bloków elektrowni jądrowych. W poprzednich latach za sprawą współrządzących Szwecją w latach 2014-2021 Zielonych przedwcześnie zamknięto cztery reaktory. W opinii Busch reforma klimatyczna nie powinna odbywać się kosztem przedsiębiorców oraz rodzin. Nowy rząd zapowiedział m.in. obniżenie cen paliw.

Czytaj więcej: Polska zakończyła negocjacje ws. koreańskiej artylerii rakietowej

Ograniczenie zysków ze szkół prywatnych

Przewodniczący Liberałów Johan Pehrson chce wzmocnienia szkół, w tym ograniczenia zysków szkół prowadzonych przez prywatne koncerny, które otrzymujących publiczne dotacje.

Kandydatura Kristerssona na premiera ma być głosowana w parlamencie w poniedziałek. Blok ugrupowań prawicowych ma niewielką większość, 176 głosów w 349-miejscowym parlamencie. Lewicowe i centrolewicowe ugrupowania otrzymały 173 mandaty.

Negocjacje w sprawie utworzenia nowego rządu po wyborach 11 września przeciągały się. Według mediów przyczyną były różnice programowe między Szwedzkimi Demokratami a Liberałami.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

dziennik.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY