Most Krymski. Rosjanie wskazali podejrzanych zamachu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rosjanie wskazali podejrzanych

Most Krymski / Fot. PAP/EPA/Maxar Technologies. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Rosyjskie służby poinformowały, że w dotychczasowym śledztwie ustalono trasę przejazdu ciężarówki, którą zaatakowano Most Krymski. Podejrzenie padło na kilka krajów, Bułgarię, Osetię Północną, Kraj Krasnodarski, Gruzja i Armenia.

Aleksandr Bastrykin, przewodniczący Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem przekazał, że odkryto trasę ciężarówki, w której doszło do wybuchu. 

To Bułgaria, Gruzja, Armenia, Osetia Północna oraz Kraj Krasnodarski

– poinformował przewodniczący Komitetu Śledczego Rosji Aleksandr Bastrykin.

Warto podkreślić, że Bułgaria to jedyny kraj należący do Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej, który trafił na tę listę i który znalazł się w kręgu podejrzanych o wywołanie 8 października eksplozji na moście Krymskim.

Czytaj więcej: Morawiecki podał nazwisko nowego ministra ds. UE. Chodzi o wiceministra spraw zagranicznych

Nerwowa reakcja Sofii

Rosyjskie zarzuty dotyczące domniemanego nowego „bułgarskiego tropu” wywołały w Sofii falę niepokoju: Czy Kreml oskarża Bułgarię o dokonanie wrogiego aktu? Czy grozi jej wciągnięcie w wojnę? Czy istnieje związek między płynącymi z Moskwy oskarżeniami a dwoma eksplozjami w bułgarskich fabrykach broni w sierpniu i wrześniu 2022?

– czytamy w Deutsche Welle.

Już następnego dnia po wypowiedzeniu oskarżeń ze strony Rosji tymczasowy premier Bułgarii Galap Donev publicznie odpowiedział, stanowczo odrzucając udział swojego kraju w ataku na most. Zapowiedział również, że w sprawie zostanie przeprowadzone rzetelne śledztwo. 

Jak na razie Bułgaria została wymieniona jedynie jako punkt geograficzny na trasie ciężarówki. Nic więcej

– zaznaczył premier Bułgarii Gałap Donev.

Jak się okazuje, już wcześniej Bułgarzy zlecili służbom specjalnym sprawdzenie rosyjskiej wersji trasy ciężarówki. Niestety, Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego jest w tej sprawie zdana na informacje z Moskwy, które z wiadomych przyczyn nie są ani dostępne, ani tak naprawdę wiarygodne. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl, dw.de

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY