Węgierski minister: Unia Europejska “nie może być podzielona politycznie, ideologicznie lub w sensie regionalnym”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Unii Europejskiej

Flaga Unii Europejskiej / Fot. YouTube

Unia Europejska "nie może być podzielona politycznie, ideologicznie lub w sensie regionalnym", powiedział węgierski minister rozwoju regionalnego Tibor Navracsics.

Zobacz także: Promocja rozwodnictwa w mediach publicznych. Co z misją publiczną?

Kovács, sekretarz stanu ds. komunikacji i stosunków międzynarodowych, powiedział, że roczne środki wspólnotowe dla Węgier, stanowiące równowartość 4-5 proc. PKB kraju, to “nie prezent”, lecz “m.in. rekompensata za wady rynku”.

Zdaniem Navracsicsa, Węgry są “jednym z najbardziej wiarygodnych beneficjentów docelowych” funduszy unijnych, ze zdolnością do absorpcji ponad 80 proc. dostępnych środków. “Węgry są dobrą inwestycją dla budżetu UE, ponieważ wszystkie dane odzwierciedlają ich dobre wyniki w zmniejszaniu różnic między dobrze i słabo rozwiniętymi regionami oraz w zwiększaniu mobilności społecznej dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych” – powiedział minister. Kovács przytoczył dane Europejskiego Urzędu Statystycznego i dodał, że w ostatnich latach liczba osób ubogich i “społecznie zagrożonych” zmniejszyła się o 50 procent.

W innym temacie Navracsics powiedział, że kwestie związane z reformą sądownictwa na Węgrzech zostały rozwiązane z Komisją Europejską i Radą Europejską, ale “podejmowane są poważne próby ponownego otwarcia sprawy i zakwestionowania niezależności węgierskiego sądownictwa”. Dodał, że niektóre inne państwa członkowskie mają “znacznie gorsze” notowania, jeśli chodzi o niezależność i skuteczność ich sądownictwa. Navracsics powiedział, że “problem leży w braku wzajemnego zaufania”, dodając, że trwają “działania mające na celu budowanie zaufania”. Kovács dodał, że rząd złożył do tej pory w parlamencie pięć propozycji mających na celu uchwalenie przepisów niezbędnych do zawarcia porozumienia między rządem a Komisją Europejską.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

dailynewshungary.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY