83 lata temu powstała Narodowa Organizacja Wojskowa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Żołnierze Wyklęci

Żołnierze Wyklęci / Fot. IPN

13 października 1939, 83 lata temu w Warszawie członkowie Komitetu Głównego i Zarządu Głównego Stronnictwa Narodowego powołali do życia Narodową Organizację Wojskową. NOW pierwotnie nosił nazwę Armii Narodowej, potem Organizacji Wojskowej SN, Narodowych Oddziałów Wojskowych, a od 1 lipca 1941 NOW.

W walce

NOW uznawał zwierzchnictwo władz Rzeczypospolitej Polskiej i Naczelnego Wodza na uchodźstwie, ale w kraju nie podporządkował się SZP (później ZWZ, AK), której pierwszym szefem był mason, teozof i kapłan liberalnego kościoła Michał Karaszewicz-Tokarzewski.

NOW w sprawach politycznych, personalnych i finansowych podlegał Wydziałowi Wojskowemu Zarządu Głównego Stronnictwa Narodowego, w kwestiach organizacyjnych, wywiadu i szkolenia był w pełni autonomiczny.

Sytuacja wymusiła powierzenie funkcji komendanta NOW porucznikowi Aleksandrowi Demidowicz-Demideckiemu („Aleksander”) członkowi Komitetu Głównego Stronnictwa Narodowego. Szybko jego obowiązki przejął podporucznik Bolesław Kozubowski („Gruby”, „Trojanowski”).

Działalność NOW była szczególnie trudna, bo Niemcy według przygotowanych przed wojną list proskrypcyjnych mordowali polskich patriotów, w tym głównie narodowców. W 1941 roku komendantem NOW został podpułkownik Józef Rokicki („Karol”).

Przekształcenia

W 1942 roku część NOW została scalona z AK. Część niescalona razem ze Związkiem Jaszczurczym (stworzonym przez środowiska ONR) utworzyła Narodowe Siły Zbrojne. Zaniżone szacunki głoszą, że NOW w 1942 liczył 80.000 żołnierzy. W rzeczywistości było ich dużo więcej — po wojnie większość żołnierzy NOW czy NSZ, by uniknąć represji, twierdziła, że była w AK lub Batalionach Chłopskich.

NOW dysponował własną partyzantką, świetnie zorganizowanym wywiadem, likwidował konfidentów i szczególnie niebezpiecznych niemieckich zbrodniarzy, rozwinął zaplecze logistyczne dla organizacji, przeprowadzał akcje dywersyjne i ratował Żydów (razem z Zofią Kossak). Żołnierze NOW wzięli udział w powstaniu warszawskim. Po powstaniu NOW usamodzielnił się i z częścią NSZ powołał do życia Narodowe Zjednoczenie Wojskowe.

Podczas okupacji NOW wydawał między innymi takie pisma jak: „Walka”, „Wielka Polska”, „Rzeczpospolita Polska”, „Młoda Polska”, „Polak”, „Żołnierz Wielkiej Polski”, „Sprawa Narodu”, „Myśl Narodowa”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY