Pałac Saski. Prace nad odbudową nabierają rzeczywistych kształtów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie

Ruszyła odbudowa Pałacu Saskiego / Fot. PAP/Paweł Supernak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W ramach przygotowań do odbudowy Pałacu Saskiego odkopano już 50 proc. fundamentów budynku zniszczonego w trakcie II wojny światowej. Prace archeologiczne i odkrywkowe na Placu Piłsudskiego w Warszawie trwają od sierpnia.
  • Prace wykopaliskowe ws. odbudowy Pałacu Saskiego zostały ukończone w 50 procentach.
  • Prezes Spółki Celowej Pałac Saski Jan Kowalski nie wykluczył przy wykopaliskach współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.
  • Na początku 2023 r. ma zostać ogłoszony konkurs architektonicznych na odbudowę Pałacu Saskiego.
  • Całość realizacji ma zostać ukończona w 2030 r.
  • Zobacz także: “Wrocław dla życia” czyli Marsz dla życia i rodziny we Wrocławiu

Za odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie odpowiedzialna jest Spółka Celowa Pałac Saski. Jej prezes, Jan Kowalski, wskazał na antenie Radia Maryja, że obecnie najważniejszym wyzwaniem jest zabezpieczenie odkrytych fundamentów.

Trwają w tej sprawie rozmowy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Realizujemy prace archeologiczne nad dawną częścią Pałacu Saskiego. Tak naprawdę są to prace, które powtarzamy, ponieważ były już realizowane w 2008 roku, podczas których zostało przypisanych 30 procent fundamentów do rejestru zabytków. Musimy zabezpieczyć fundamenty, które zostały wpisane do rejestru. Rozmawiamy o możliwości współpracy przy konserwacji z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, który jest najbardziej doświadczony w tym zakresie. Później będziemy realizować prace archeologiczne pod kamienicami od strony Pałacu Bruhla

– przekazał Jan Kowalski.

Na początku przyszłego roku ma zostać z kolei ogłoszony konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu.

Budynek ma znów służyć mieszkańcom od 2030 roku. Znajdą w nim miejsce m.in., różne instytucje kultury. Koszt odbudowy to 2,5 mld złotych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY