Protest samorządowców w Warszawie. “Nie będziemy współpracować z rządem”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Samorządowcy protestują w Warszawie

Protest samorządowców w Warszawie / Fot. PAP/Andrzej Lange. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Część samorządowców będzie protestowała w piątek przed kancelarią premiera. Chcą reakcji rządu na wysokie ceny energii. Z obozu władzy płynie odpowiedź w postaci projektu ustawy. Dokument ma ograniczyć koszty, jakie poniosą samorządy. Szczegóły mają zostać przedstawione w przyszłym tygodniu.
  • W piątek przed gmachem kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego odbył się protest samorządowców.
  • Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wskazał wprost, że nie zamierza współpracować z rządem przy sprzedaży węgla.
  • Rzecznik rządu Piotr Muller poinformował media, że samorządowcy otrzymali ofertę negocjacji, z której nie skorzystali przez własne ambicje polityczne.
  • Zobacz także: Centrum Kuźnia. Wykład Krzysztofa Karonia o marksistowskiej anty-kulturze

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, mówił wprost, że nie będzie współpracował z rządem przy sprzedaży węgla. Obok niego stają samorządowcy z Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich, którzy stwierdzli, że nie mają pieniędzy na oświetlenie. Gdy będą protestować przed kancelarią premiera, zrobią to pod hasłem: “Tylko ciemność”.

Twarzą manifestacji stali się samorządowcy, którzy są silnie związani z opozycją. Ich reakcję za pochopną uznał prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny. Podkreślił, że hasła o nieogrzewaniu szkół były zwykłym sianiem paniki. W jego ocenie protest nie jest rozwiązaniem problemów energetycznych.

Rozwiązanie problemów, szczególnie przez tych, którzy uczestniczą w sprawowaniu władzy publicznej, a samorządy są takimi, powinno się odbywać przy stole przez konkretne merytoryczne propozycje 

– przekazał prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Rząd jest gotowy do rozmów. Zaproszenie tutaj skierowała na przykład Unia Metropolii Polskich.

My to zaproszenie przyjęliśmy 

zaznaczył rzecznik rządu Piotr Muller.

Czytaj więcej: Solidarność: “Propozycje rządu nie gwarantują realizacji postulatów Związku”

Protest pod kancelaria premiera

Ze względu na to, że część samorządowców nie zgodziłą się na rozmowy przy stole, o godz. 13;30 zaczęli protestować. Pod adresem rządu padają oskarżenia, że chce on zrzucić na samorządy własne niepowodzenia na przykład w sprawie węgla. Innego zdania jest wójt gminy Zakrzówek, Józef Potocki.

Pomoc mieszkańcom w rozwiązaniu problemów z dostępnością węgla i innych paliw oddzieli skutecznych samorządów od tych, którzy szukają tylko splendoru i fleszy 

– zaznaczył wójt gminy Zakrzówek Józef Potocki.

Do protestu dochodzi dzień po tym, jak rząd ogłosił projekt wspierający samorządy w obliczu wysokich cen energii.

Polski rząd przygotowuje rozwiązania właśnie w zakresie specjalnych taryf dla samorządu oraz w zakresie kalkulacji, sposobu liczenia cen energii elektrycznej, tak aby ceny były niższe 

– wskazał rzecznik rządu.

Niższe od tych propozycji, jakie samorządy otrzymały od spółek energetycznych. Bez rządowych rozwiązań podwyżki będą ogromne. Z nimi mają być do uniesienia. Rozwiązania mają być gotowe do najbliższego wtorku, wtedy trafią na posiedzenie rządu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY