104 lata temu Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Polski

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Polski

Flaga Polski / Fot. Flickr

Tego dnia, po 123 latach zaborów, "Monitor Polski" opublikował Deklarację Niepodległości Polski.

Niepodległość Polski została ogłoszona przez Radę Regencyjną 7 października 1918 roku. Był to jedyny polski organ władzy uznawany wtedy na arenie międzynarodowej, utworzony przez niemieckie i austro-węgierskie władze okupacyjne. Polska Deklaracja Niepodległości zaczyna się od słów:

Wielka godzina, na którą cały naród polski czekał z upragnieniem, już wybija.

Stało się to z inicjatywy księcia Zdzisława Lubomirskiego. Jeden z podstawowych wymogów stawianych państwu przez społeczność międzynarodową został wypełniony. Deklaracja Niepodległości zerwała wszelkie więzy i podporządkowanie państwom zaborczym Królestwa Polskiego. Rząd podjął działania mające na celu rozbrojenie wojsk zaborczych oraz przejęcie wojskowych struktur w skład Polskiej Siły Zbrojnej.

“Niech żyje niepodległa zjednoczona Polska”

14 października polscy żołnierze przysięgali na wierność Polsce, a przysięgę od nich przyjmował książę Zdzisław Lubomirski. Powoławszy się na słynne “14 punktów Wilsona”, Rada Regencyjna ogłaszała utworzenie Państwa Polskiego, które obejmowało wszystkie polskie ziemie z dostępem do morza i nawoływała poddanych do zjednoczenia i pracy na rzecz odbudowy kraju.

Leon Chojecki przygotował marsz na fortepian z tej okazji. Częstym zawołaniem było “Niech żyje niepodległa zjednoczona Polska”.

10 listopada do Polski przybył Józef Piłsudski. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała władze w jego ręce. Rzeczpospolita nie odrodziła się jako katolicka monarchia.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Historia i tradycja

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY