Londyn: Odsłonięto tablicę ku czci generała Hallera

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikimedia Commons

Tablicę zaprojektowała Magdalena Cisło.
  • 1 października odsłonięta została tablica ku pamięci generała Jóżefa Hallera.
  • Miało to miejsce w londyńskiej dzielnicy Ealing, gdzie Haller spędził ostatnie lata doczesnego żywota.
  • Za inicjatywę odpowiada Polonia z Ealing oraz Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka w Krakowie.
  • Zobacz też: Tuż przed wyborami policja dokonała nalotu na berlińską siedzibę AfD

W sobotę 1 października została odsłonięta tablica ku pamięci generała Józefa Hallera. Jest umiejscowiona na fasadzie budynku Windsor Hall przy Kościele Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła na Ealingu w Londynie. To właśnie w tej dzielnicy Haller spędził ostatnie lata doczesnego życia.

Za tę inicjatywę odpowiada Polonia z Ealing oraz Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka w Krakowie. Tablicę zaprojektowała Magdalena Cisło. Przy jej odsłonięciu byli obecni między innymi konsul generalny RP w Londynie Mateusz Stąsiek oraz burmistrz Ealingu Munir Ahmed.

List

Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, napisał w liście:

Dzisiaj, w czasach wolnej Rzeczypospolitej, Armia Hallera jest wciąż wspaniałym przykładem wierności i oddania Ojczyźnie. Dzisiaj to Państwo – Polonia i Polacy na całym świecie – są współczesną armią Hallera, pielęgnują polskość, sławią dobre imię Polski i zjednują jej sojuszników. Odsłonięta tablica jest także tego symbolem.

List ten był odczytywany przez wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka.

Gen. Haller pozostaje niekwestionowanym symbolem polskiej walki o wolność. Gen. Haller stał się legendą już za życia, szczególnie dla swoich żołnierzy był wzorem modelowego patriotyzmu, hartu ducha, przywództwa i lojalności. Odsłaniając tablicę pamiątkową ku czci gen. Józefa Hallera oddajemy hołd żołnierzowi, społecznikowi oraz współtwórcy Polski niepodległej, który zasługuje na nasz najwyższy szacunek i szczególne miejsce w panteonie polskich bohaterów narodowych.

Na miejscu była też wystawa na temat życia generała Hallera, którą opracował IPN. Wystąpiły również zespoły polonijne “Żywiec” i “Mazury”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PCh24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY