Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 3 do 9 października: demonstracje, pikiety, spotkania

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pixabay

Pomimo okoliczności przyrody i sytuacji międzynarodowej nie wolno poddawać się marazmowi. Im jest gorzej, tym bardziej trzeba poznawać historię, bo jest ona nauczycielką życia. Historia pokazuje nam korzenie dnia dzisiejszego. Dzięki znajomości historii możemy poznać przyczyny naszej dzisiejszej trudnej sytuacji. Historia pokazuje nam czego i kogo mamy się wystrzegać.

3 października – poniedziałek

3 października 2022 roku o godz. 17:00 w przestrzeni Centralnego Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie odbędzie się prezentacja książki Marii Zimy-Marjańskiej pt.: Ekspertyza w sprawie obozu przejściowego w Pruszkowie (Durchgangslager 121 Pruszków) i jego statusu. W dyskusji poświęconej exodusowi ludności cywilnej w czasie trwania powstania warszawskiego i po jego upadku wezmą udział: Małgorzata Bojanowska (dyrektor Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie), prof. Wiesław Jan Wysocki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), dr Agnieszka Praga (Instytut Pamięci Narodowej), Maria Zima-Marjańska, autorka (Instytut Pamięci Narodowej). Wstęp wolny. Transmisja online na IPNtv.

4 października – wtorek

O działalności Narodowej Organizacji Bojowej w Wielkopolsce w latach 1939-1941 opowiada dr Rafał Sierchuła, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu, redaktor książki „Drezdeński szafot”, „Wierni do końca. Studia i materiały źródłowe o Poznańskiej Piątce męczenników II wojny światowej”. Premiera wykładu we wtorek 4 października 2022 r. o godz. 18:00 na kanale YouTube IPN tv i Facebooku poznańskiego oddziału.

5 października – środa

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 5 października 2022 (środa) o godz. 18:00 na debatę Użyteczność poznawcza, społeczna i akademicka. Czasopisma IPN wobec wyzwań społeczeństwa opartego na wiedzy, która odbędzie się w przestrzeni Centralnego Przystanku Historia im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Rozmowa będzie poświęcona periodykom naukowym wydawanym przez IPN. Wezmą w niej udział: dr hab. Filip Musiał – redaktor naczelny rocznika „Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944–1989”, Anna Karolina Piekarska – redaktor naczelna „Institute of National Remembrance Review”, dr hab. Marcin Kruszyński – redaktor naczelny rocznika „Komunizm. System – ludzie – dokumentacja”, dr hab. Mirosław Szumiło – redaktor naczelny rocznika „Pamięć i Sprawiedliwość”, dr Tomasz Domański – zastępca redaktora naczelnego rocznika „Polish-Jewish Studies”, Paweł Tomasik – sekretarz redakcji „Przeglądu Archiwalnego IPN”. Moderatorem rozmowy będzie Krzysztof Ziemiec. Wstęp wolny. Transmisja na kanale IPNtv.

„Stan badań nad pomocą Żydom na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką – przegląd piśmiennictwa” to tytuł obszernego wydawnictwa IPN pod redakcją dr. Tomasza Domańskiego (Delegatura IPN w Kielcach) i dr Alicji Gontarek (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Lublinie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), które dostarczy tematów do rozmowy podczas pierwszego po wakacjach spotkania Krakowskiej Loży Historii Współczesnej – 5 października 2022 r., Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8. Początek o godz. 18.00. W rozmowie wezmą udział dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa oraz dr Roman Gieroń z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie, specjalizujący się w historii Holokaustu, II wojny światowej i relacjach polsko-żydowskich.

6 października – czwartek

6 października 2022 r., o godz. 18.00 w Stacji Artystycznej RYNEK w Gliwicach (Rynek 4/5) odbędzie się prezentacja publikacji „Atlas Górnego Śląska 1919-1922. Wybór źródeł kartograficznych”, oprac. przez: dr. hab. Grzegorza Bębnika, Michała Mączkę, dr. Sebastiana Rosenbauma i dr. Mirosława Węckiego. Prowadzenie: dr Bogusław Tracz (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Katowicach).

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej „»Z piekła ku wolności«. Losy ludności cywilnej ewakuowanej z armią gen. Władysława Andersa ze Związku Sowieckiego w 1942 r.”, która odbędzie się w dniach 6–7 października 2022 r. w sali konferencyjnej hotelu Ambasador przy al. marsz. J. Piłsudskiego 29 w Łodzi.

PROGRAM
10.00–10.30 – rozpoczęcie konferencji
10.30–11.30

 • Dr hab. Sławomir Kalbarczyk (Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie)
  Fakty i mity. Ewakuacja Armii Polskiej w ZSRS oraz polskiej ludności cywilnej ze Związku Sowieckiego do Iranu w 1942 r. w polskiej historiografii powstałej po 1990 r.
 • Dr hab. Jacek Pietrzak, prof. UŁ (Uniwersytet Łódzki)
  Polscy uchodźcy cywilni w krajach Bliskiego Wschodu (1939–1950). Stan badań i postulaty badawcze
  11.30–12.00 przerwa
  12.00–13.30
 • Prof. dr hab. Albin Głowacki (Uniwersytet Łódzki)
  Próba infiltracji wychodźców polskich przez sowieckie służby wojskowe.
 • Dr hab. Tadeusz Paweł Rutkowski, prof. UW (Uniwersytet Warszawski)
  Władze sowieckie wobec Żydów – obywateli polskich VIII 1941 – VIII 1942. Próba krytycznej analizy.
 • Dr Ewa Kowalska (Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie)
  Łączy nas pamięć. Wybrane przykłady losów deportowanych obywateli polskich docierających z głębi ZSRS w okolice formujących się polskich jednostek wojskowych w Uzbekistanie
  13.30–14.30 przerwa
  14.30–16.00
 • Dr Joanna Lusek (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu)
  Cztery serca, jedna droga. O wojennych losach kobiet z rodziny Wilczyńskich.
 • Dr Ewelina Ślązak (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi)
  Ksiądz Wiktor Judycki – opiekun duszpasterski żołnierzy i ludności cywilnej ewakuowanej ze Związku Sowieckiego.
 • Mgr Lilianna Światek (Uniwersytet Łódzki)
  „Za dzień lub dwa, może, życie nasze zmieni się nie do poznania”. Pamiętnik Stanisława Szlachciuka żołnierza Armii Polskiej w ZSRS
  16.00–17.00 dyskusja

7 października – piątek

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej „»Z piekła ku wolności«. Losy ludności cywilnej ewakuowanej z armią gen. Władysława Andersa ze Związku Sowieckiego w 1942 r.”, która odbędzie się w dniach 6–7 października 2022 r. w sali konferencyjnej hotelu Ambasador przy al. marsz. J. Piłsudskiego 29 w Łodzi.

Program
10.00–11.30

 • Dr Bartosz Janczak (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi)
  Ewakuacja Armii Polskiej w ZSRS z perspektywy dowództwa Wojsk Polskich na Środkowym Wschodzie.
 • Dr hab. Janusz Wróbel
  „Wśród obcych w dalekich stronach”. Relacje polskich uchodźców z mieszkańcami krajów azylu (1942-1950)
 • Dr Małgorzata Ptasińska (Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie)
  „Ewakuowani”. Obraz polskiej ludności cywilnej na Bliskim Wschodzie w literaturze i w sztuce w czasie II wojny światowej
  11.30–12.00 przerwa
  12.00–13.30
 • Dr Katarzyna Faligowska-Śliwak
  Delegatura Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej w Nairobi – charakterystyka działań edukacyjnych dla polskich uchodźców.
 • Mgr Patrycja Sanejko (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku)
  Przez sierociniec w Bandrze do Balachadi. Życie codzienne polskich tułaczych dzieci
  w indyjskich osiedlach.
 • Mgr Magdalena Dzienis-Todorczuk (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku)
  „A co z nami?” Powrót dzieci z sierocińców prowadzonych przez ZPP do Polski w 1946 r.
  13.30–14.30 przerwa
  14.30–16.00
 • Dr Dariusz Zdziech (Akademia Ignatianum)
  Jak bagaż przez świat. W drodze do Ojczyzny.
 • Mgr Magdalena Szeląg (Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie)
  Pamięć nieutracona o losach ludności polskiej w Iranie – wspólne relacje i upamiętnianie.
 • Mgr Klaudia Kierepka (Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie)
  Źródła do badań nad losami ludności cywilnej, uratowanej z „nieludzkiej ziemi” w zasobie zespołu kolekcji Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie
  16.00–17.00 dyskusja

Niklot zaprasza na wykład doktora Jakuba Sokoła „Paweł Nedo między Hitlerem a Stalinem. Dylematy polityki Serbów Łużyckich w XX wieku”. Wykład odbędzie się o godzinie 17.00. Warszawa, ul. Ożarowska 61, “Pracownia na Kole”.

O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY