3 października – poniedziałek
3 października 2022 roku o godz. 17:00 w przestrzeni Centralnego Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie odbędzie się prezentacja książki Marii Zimy-Marjańskiej pt.: Ekspertyza w sprawie obozu przejściowego w Pruszkowie (Durchgangslager 121 Pruszków) i jego statusu. W dyskusji poświęconej exodusowi ludności cywilnej w czasie trwania powstania warszawskiego i po jego upadku wezmą udział: Małgorzata Bojanowska (dyrektor Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie), prof. Wiesław Jan Wysocki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), dr Agnieszka Praga (Instytut Pamięci Narodowej), Maria Zima-Marjańska, autorka (Instytut Pamięci Narodowej). Wstęp wolny. Transmisja online na IPNtv.
4 października – wtorek
O działalności Narodowej Organizacji Bojowej w Wielkopolsce w latach 1939-1941 opowiada dr Rafał Sierchuła, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu, redaktor książki „Drezdeński szafot”, „Wierni do końca. Studia i materiały źródłowe o Poznańskiej Piątce męczenników II wojny światowej”. Premiera wykładu we wtorek 4 października 2022 r. o godz. 18:00 na kanale YouTube IPN tv i Facebooku poznańskiego oddziału.
5 października – środa
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 5 października 2022 (środa) o godz. 18:00 na debatę Użyteczność poznawcza, społeczna i akademicka. Czasopisma IPN wobec wyzwań społeczeństwa opartego na wiedzy, która odbędzie się w przestrzeni Centralnego Przystanku Historia im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Rozmowa będzie poświęcona periodykom naukowym wydawanym przez IPN. Wezmą w niej udział: dr hab. Filip Musiał – redaktor naczelny rocznika „Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944–1989”, Anna Karolina Piekarska – redaktor naczelna „Institute of National Remembrance Review”, dr hab. Marcin Kruszyński – redaktor naczelny rocznika „Komunizm. System – ludzie – dokumentacja”, dr hab. Mirosław Szumiło – redaktor naczelny rocznika „Pamięć i Sprawiedliwość”, dr Tomasz Domański – zastępca redaktora naczelnego rocznika „Polish-Jewish Studies”, Paweł Tomasik – sekretarz redakcji „Przeglądu Archiwalnego IPN”. Moderatorem rozmowy będzie Krzysztof Ziemiec. Wstęp wolny. Transmisja na kanale IPNtv.
„Stan badań nad pomocą Żydom na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką – przegląd piśmiennictwa” to tytuł obszernego wydawnictwa IPN pod redakcją dr. Tomasza Domańskiego (Delegatura IPN w Kielcach) i dr Alicji Gontarek (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Lublinie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), które dostarczy tematów do rozmowy podczas pierwszego po wakacjach spotkania Krakowskiej Loży Historii Współczesnej – 5 października 2022 r., Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8. Początek o godz. 18.00. W rozmowie wezmą udział dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa oraz dr Roman Gieroń z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie, specjalizujący się w historii Holokaustu, II wojny światowej i relacjach polsko-żydowskich.
6 października – czwartek
6 października 2022 r., o godz. 18.00 w Stacji Artystycznej RYNEK w Gliwicach (Rynek 4/5) odbędzie się prezentacja publikacji „Atlas Górnego Śląska 1919-1922. Wybór źródeł kartograficznych”, oprac. przez: dr. hab. Grzegorza Bębnika, Michała Mączkę, dr. Sebastiana Rosenbauma i dr. Mirosława Węckiego. Prowadzenie: dr Bogusław Tracz (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Katowicach).
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej „»Z piekła ku wolności«. Losy ludności cywilnej ewakuowanej z armią gen. Władysława Andersa ze Związku Sowieckiego w 1942 r.”, która odbędzie się w dniach 6–7 października 2022 r. w sali konferencyjnej hotelu Ambasador przy al. marsz. J. Piłsudskiego 29 w Łodzi.
PROGRAM
10.00–10.30 – rozpoczęcie konferencji
10.30–11.30
- Dr hab. Sławomir Kalbarczyk (Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie)
Fakty i mity. Ewakuacja Armii Polskiej w ZSRS oraz polskiej ludności cywilnej ze Związku Sowieckiego do Iranu w 1942 r. w polskiej historiografii powstałej po 1990 r. - Dr hab. Jacek Pietrzak, prof. UŁ (Uniwersytet Łódzki)
Polscy uchodźcy cywilni w krajach Bliskiego Wschodu (1939–1950). Stan badań i postulaty badawcze
11.30–12.00 przerwa
12.00–13.30 - Prof. dr hab. Albin Głowacki (Uniwersytet Łódzki)
Próba infiltracji wychodźców polskich przez sowieckie służby wojskowe. - Dr hab. Tadeusz Paweł Rutkowski, prof. UW (Uniwersytet Warszawski)
Władze sowieckie wobec Żydów – obywateli polskich VIII 1941 – VIII 1942. Próba krytycznej analizy. - Dr Ewa Kowalska (Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie)
Łączy nas pamięć. Wybrane przykłady losów deportowanych obywateli polskich docierających z głębi ZSRS w okolice formujących się polskich jednostek wojskowych w Uzbekistanie
13.30–14.30 przerwa
14.30–16.00 - Dr Joanna Lusek (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu)
Cztery serca, jedna droga. O wojennych losach kobiet z rodziny Wilczyńskich. - Dr Ewelina Ślązak (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi)
Ksiądz Wiktor Judycki – opiekun duszpasterski żołnierzy i ludności cywilnej ewakuowanej ze Związku Sowieckiego. - Mgr Lilianna Światek (Uniwersytet Łódzki)
„Za dzień lub dwa, może, życie nasze zmieni się nie do poznania”. Pamiętnik Stanisława Szlachciuka żołnierza Armii Polskiej w ZSRS
16.00–17.00 dyskusja
7 października – piątek
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej „»Z piekła ku wolności«. Losy ludności cywilnej ewakuowanej z armią gen. Władysława Andersa ze Związku Sowieckiego w 1942 r.”, która odbędzie się w dniach 6–7 października 2022 r. w sali konferencyjnej hotelu Ambasador przy al. marsz. J. Piłsudskiego 29 w Łodzi.
Program
10.00–11.30
- Dr Bartosz Janczak (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi)
Ewakuacja Armii Polskiej w ZSRS z perspektywy dowództwa Wojsk Polskich na Środkowym Wschodzie. - Dr hab. Janusz Wróbel
„Wśród obcych w dalekich stronach”. Relacje polskich uchodźców z mieszkańcami krajów azylu (1942-1950) - Dr Małgorzata Ptasińska (Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie)
„Ewakuowani”. Obraz polskiej ludności cywilnej na Bliskim Wschodzie w literaturze i w sztuce w czasie II wojny światowej
11.30–12.00 przerwa
12.00–13.30 - Dr Katarzyna Faligowska-Śliwak
Delegatura Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej w Nairobi – charakterystyka działań edukacyjnych dla polskich uchodźców. - Mgr Patrycja Sanejko (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku)
Przez sierociniec w Bandrze do Balachadi. Życie codzienne polskich tułaczych dzieci
w indyjskich osiedlach. - Mgr Magdalena Dzienis-Todorczuk (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku)
„A co z nami?” Powrót dzieci z sierocińców prowadzonych przez ZPP do Polski w 1946 r.
13.30–14.30 przerwa
14.30–16.00 - Dr Dariusz Zdziech (Akademia Ignatianum)
Jak bagaż przez świat. W drodze do Ojczyzny. - Mgr Magdalena Szeląg (Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie)
Pamięć nieutracona o losach ludności polskiej w Iranie – wspólne relacje i upamiętnianie. - Mgr Klaudia Kierepka (Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie)
Źródła do badań nad losami ludności cywilnej, uratowanej z „nieludzkiej ziemi” w zasobie zespołu kolekcji Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie
16.00–17.00 dyskusja
Niklot zaprasza na wykład doktora Jakuba Sokoła „Paweł Nedo między Hitlerem a Stalinem. Dylematy polityki Serbów Łużyckich w XX wieku”. Wykład odbędzie się o godzinie 17.00. Warszawa, ul. Ożarowska 61, “Pracownia na Kole”.
O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com