USA o rozmieszczeniu broni jądrowej na Ukrainie: Prawdopodobnie nie wykryjemy mniejszych broni

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/ HANDOUT. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

USA i inni sojusznicy Kijowa mogą nawet nie wiedzieć, że Rosja zdecydowała się zamienić konwencjonalną amunicję na bomby atomowe.
  • Monitorowanie rozbudowy rosyjskiej broni jądrowej utrudnia fakt, że Rosja posiada dziesiątki różnych systemów broni podwójnego zastosowania, z których wiele wykorzystuje na Ukrainie.
  • Zamiar Moskwy użycia broni jądrowej nadal będzie prawdopodobnie możliwy do wykrycia w pewnych okolicznościach.
  • Mianowicie na podstawie zachowania rosyjskich wojskowych, takich jak zaskakująco szybkie wycofanie lub przemieszczenie mniejszej jednostki zdolnej do przenoszenia ładunku jądrowego.
  • Zobacz też: Rosja uzupełnia wojska na Ukrainie. Żołnierze jadą na front nawet bez szkolenia

Agencje wywiadowcze Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w świetle gróźb Rosji użycia broni jądrowej uważniej przyglądają się militarnym posunięciom Kremla, wypatrując oznak jej rozmieszczenia. Urzędnik rządu USA mający dostęp do danych wywiadowczych na temat sił i strategii nuklearnej Moskwy powiedział, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zwiększyli ostatnio pracę wywiadowczą w powietrzu, z orbity i w cyberprzestrzeni i zaczęli bardziej polegać na zdjęciach satelitarnych. Wykorzystują je do analizowania ruchów rosyjskich wojsk posiadających zdolność do uderzenia bronią jądrową.

Joshua Kelsey powiedział, że Waszyngton poważnie traktuje groźby ze strony Moskwy. Oznajmił jednak:

Nie widzimy w tej chwili żadnych dowodów na to, że Rosja użyje broni jądrowej.

Służby wywiadowcze są przekonane, że Rosja nie zaryzykuje wojny nuklearnej na dużą skalę i dlatego nie przeprowadzi zmasowanego ataku na Ukrainę lub kraje NATO, jak twierdzi wspomniany wcześniej amerykański urzędnik.

Mniejsza broń

Monitorowanie rozbudowy rosyjskiej broni jądrowej utrudnia fakt, że Rosja posiada dziesiątki różnych systemów broni podwójnego zastosowania, z których wiele wykorzystuje na Ukrainie. Na przykład większość rosyjskich samolotów może przenosić amunicję konwencjonalną, ale także tzw. taktyczną broń jądrową przeznaczoną do niszczenia mniejszych celów na polu walki. W przeciwieństwie do strategicznej broni jądrowej, takiej jak ICBM, której zamierzone użycie można łatwiej wykryć, np. stawiając w stan gotowości siły specjalne lub gromadząc je na ćwiczenia.

Stany Zjednoczone i inni sojusznicy Kijowa mogą nawet nie wiedzieć, że rosyjskie siły zdecydowały się zamienić konwencjonalną amunicję na bomby atomowe. Niewymieniony z nazwiska urzędnik orzekł:

Rosjanie nigdy nie użyją strategicznej broni jądrowej. Będą używać broni krótkiego zasięgu. Mają one głowice, które nazywamy mikroatomami, o sile wybuchu rzędu dziesiątek do setek ton.

Dla porównania, bomby atomowe, za pomocą jakich Stany Zjednoczone dokonały ludobójstwa na Japończykach, miały wydajność od 15 000 do 20 000 ton trinitrotoluenu (TNT). Nienazwany były urzędnik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA oznajmił:

Jeśli Rosjanie mają to w swoim arsenale jako broń konwencjonalną, można całkiem bezpiecznie założyć, że ma ona głowicę nuklearną, która idzie z nią w parze. Prawie każda broń, którą mają Rosjanie, jest zdolna do uderzenia nuklearnego. Niezależnie od tego, czy jest to system artyleryjski, system obrony powietrznej, torpeda czy rakieta cruise, może z nią iść głowica jądrowa.

Zamiar Moskwy użycia broni jądrowej nadal będzie prawdopodobnie możliwy do wykrycia w pewnych okolicznościach na podstawie zachowania rosyjskich wojskowych, takich jak zaskakująco szybkie wycofanie lub przemieszczenie mniejszej jednostki zdolnej do przenoszenia ładunku jądrowego. Ale inne szacunki sugerują, że Putin może najpierw ostrzec Zachód i użyć groźby jako narzędzia przetargowego.

Franklin Miller, były urzędnik NSC ds. polityki nuklearnej, powiedział:

Myślę, że gdyby Rosjanie zamierzali przygotować się (do uderzenia nuklearnego), to staraliby się to wyraźnie zaznaczyć. Wskazywałoby na to przekazywanie amunicji ze składów centralnych do jednostek strzelających. A potem daliby nam więcej czasu na zastanowienie się. Ale jeśli chodzi o mniejszą broń jądrową, to o tej prawdopodobnie nie będziemy wiedzieć.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24.cz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY