Snowden otrzymał rosyjskie obywatelstwo. Dekret podpisał sam Putin

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Edward Snowden

Edward Snowden / Fot. Flickr

Trzydziestodziewięcioletni Snowden jest jednym z ponad siedmiu tuzinów cudzoziemców, którym władze przyznały obecnie rosyjskie obywatelstwo.

O Edwardzie Snowdenie krążą różne informacje. Według tej oficjalnej, jest to były pracownik amerykańskiego wywiadu, który blisko dekadę temu wyjawił tajne informacje o amerykańskim szpiegostwie elektronicznym. Media podają, iż otrzymał rosyjskie obywatelstwo. Dekret został podpisany przez samego prezydenta Rosji Władimira Putina.

Trzydziestodziewięcioletni Snowden jest jednym z ponad siedmiu tuzinów cudzoziemców, którym władze przyznały obecnie rosyjskie obywatelstwo. Oświadczenie z ich nazwiskami zostało opublikowane na oficjalnej stronie rządu.

Azyl w Rosji

Podług oficjalnej wersji wydarzeń, Edward Snowden był pracownikiem amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). W 2013 roku ujawnił tajne informacje, z których wynikało między innymi, że agencje wywiadowcze zgromadziły bilingi telefoniczne dotyczące milionów Amerykanów. Za ujawnienie tych informacji grozi mu w USA ponad 20 lat więzienia za “szpiegostwo” i “kradzież”. Od 2013 roku ukrywa się przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości w Rosji, która udzieliła mu azylu po ucieczce ze Stanów Zjednoczonych.

W ubiegłym roku władze rosyjskie udzieliły mu pozwolenia na pobyt bezterminowy. Snowden powiedział wówczas, że planuje ubiegać się o obywatelstwo rosyjskie, ale chce zachować obywatelstwo amerykańskie. Niektórzy Rosjanie żartobliwie kwestionowali wiadomość o rosyjskim obywatelstwie Snowdena, pytając, czy zostanie on powołany do służby wojskowej. Putin ogłosił w zeszłym tygodniu częściową mobilizację w celu wsparcia słabnącej inwazji na Ukrainę. “Czy Snowden zostanie wcielony do wojska?” – padło pytanie ze strony Margarity Simonjan, redaktor naczelnej Russia Today. Nie służył w rosyjskiej armii, więc zgodnie z obecnym prawem nie należy do grupy, która jest teraz wcielana do wojska.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24.cz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY