Ochrona odbiorców energii. Morawiecki zapowiedział projekt ustawy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki / Fot. PAP/EPA/Marcin Bielecki. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Po poniedziałkowej naradzie Rady Ministrów szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki zapowiedział projekt ustawy o ochronie energetycznej. Osłoną będą objęte wszystkie gospodarstwa domowe nie przekraczające rocznego zużycia 2000 kWh.
  • Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział specjalna ustawę o ochronie energetycznej.
  • Będzie ona obowiązywać od 2023 r. bazując na cenach z tego roku.
  • Zamrożenie cen za energię będzie dotyczących wszystkich gospodarstw domowych, które nie przekraczają rocznego zużycia na poziomie 20 kWh.
  • Zobacz także: Snowden otrzymał rosyjskie obywatelstwo. Dekret podpisał sam Putin

Po intensywnych pracach przyjęliśmy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej

– poinformował premier Polski

Trudne czasy wymagają ekspresowych i zdecydowanych działań rządu i takie rozwiązania chroniące polskie rodziny przygotowaliśmy na wczorajszej Radzie Ministrów

– zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę, że w ramach rządowej tarczy solidarnościowej założono zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. na poziomie z 2022 r. do 2000 kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych; do 2600 kWh rocznie dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami; do 3000 kWh rocznie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

To ochrona 17 mln gospodarstw domowych i wsparcie rządowe w wysokości 23 mld złotych

– stwierdził.

Czytaj więcej: Cyryl I: Kto umrze za Rosję na Ukrainie, temu zostaną odpuszczone wszystkie grzechy

Ustawa o ochronie energetycznej

Premier zwrócił też uwagę na specjalny dodatek elektryczny dla tych, którzy do ogrzewania wykorzystują energię elektryczną.

To ochrona 800 000 gospodarstw domowych i wsparcie rządowe w wysokości 1 miliarda złotych

– podkreślił Morawiecki.

Jak stwierdził szef rządu, ustawa przewiduje także zachęty do oszczędzania energii, które mają obowiązywać już od 1 października 2022 r. Jak dodał, chodzi o upust dla gospodarstw domowych, które ograniczą zużycie energii o 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii.

W obliczu europejskiego kryzysu energetycznego rząd Prawa i Sprawiedliwości nie pozostawi nikogo bez pomocy. Tak jak w przypadku poprzednich tarcz – najważniejsza jest dla nas ochrona polskich rodzin. Razem przetrwamy ten trudny czas i pokażemy siłę solidarności!

– zapewnił szef polskiego rządu.

W poniedziałkowym komunikacie po posiedzeniu rządu podano, że z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych.

Dla tych, którzy do ogrzewania używają energii elektrycznej wprowadzony ma być jednorazowy dodatek elektryczny. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Jak wyjaśniono, o dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY