Czechy: Masz “pozytywny wynik na covid”? Nie możesz głosować

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Flickr

Minister zdrowia Vlastimil Válek zaapelował, by osoby, które wykazują jakiekolwiek oznaki "możliwego zakażenia covidem", w ogóle nie głosowały.
  • Osoby z “pozytywnym wynikiem na covid” nie będą mogły oddać głosu w wyborach.
  • Choć decyzja rządu wywołała krytykę, eksperci są zgodni, że formalnie jest to decyzja słuszna w świetle prawa stanowionego.
  • Osoby poddane kwarantannie mogły głosować w wyborach do czeskiego senatu i wyborach samorządowych w 2020 roku.
  • Zobacz też: Nowe prawo w Rosji. Do 15 lat więzienia za poddanie się w obliczu walki

“Pozytywny wynik testu na obecność covida” uniemożliwi oddanie głosu w wyborach w Czechach. Zdaniem ministra zdrowia Vlastimila Válka jest to po prostu takie samo podejście, które stosuje się do wszystkich chorób zakaźnych. Jednak jego wyjaśnienia spotkały się z ostrą krytyką.

Tysiące Czechów pozostanie bez możliwości skorzystania z “prawa do głosowania”. Osoby poddane kwarantannie mogły głosować w wyborach do czeskiego senatu i wyborach samorządowych w 2020 roku. W roku ubiegłym około 1200 wyborców poddanych kwarantannie głosowało z domu korzystając z przenośnej urny. Dołączyli oni do 1600 wyborców, którzy głosowali ze swoich samochodów.

Wśród krytyków znalazł się wówczas minister spraw wewnętrznych Vít Rakušan, który wezwał do zapewnienia “konstytucyjnego prawa do głosowania dla wszystkich” ludzi. Teraz ma nieco inny pogląd na sytuację.

Myślę, że nie będzie to miało żadnego wpływu. Jeśli spojrzymy na frekwencję wyborczą, to w średniej wielkości miastach do wyborów samorządowych wynosi ona zazwyczaj około 40 %.

Zgodne z prawem stanowionym?

Choć decyzja rządu wywołała krytykę, eksperci są zgodni, że formalnie jest to decyzja słuszna w świetle prawa stanowionego. Prawnik konstytucyjny Jan Wintr powiedział:

Nie uważam, że jest to niekonstytucyjne, ale oczywiście byłoby lepiej, gdyby jak najwięcej osób mogło głosować.

Dodał jednak, że w przypadku wyborów samorządowych trudniej jest zorganizować rozwiązanie niż np. w przypadku wyborów parlamentarnych. Danuše Nerudová, kandydatka w styczniowych wyborach prezydenckich, powiedziała, że każdy wyborca ma prawo do głosowania i to państwo powinno mu to umożliwić.

Covid jest tu wystarczająco długo, by państwo nie było zaskoczone i by zapewnić możliwość głosowania. Wybory samorządowe decydują o jakości codziennego życia w naszym kraju i niedopuszczalne jest, aby minister w ten sposób umniejszał ich znaczenie.

Minister zdrowia Vlastimil Válek zaapelował, by osoby, które wykazują jakiekolwiek oznaki “możliwego zakażenia covidem”, w ogóle nie głosowały. Czeski portal Echo24.cz pisze:

Jeśli chodzi o osoby przebywające w izolacji, to obecnie jest około 10 000 osób powyżej 18 roku życia z covidem.

Stanowi to ograniczenie demokracji, a to dobra wiadomość.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Echo24.cz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY